V souvislosti s proměnami trhu práce neustále roste význam dalšího vzdělávání. Tento trend je zdokumentován řadou analýz a stojí v centru zásadních strategických materiálů ČR. Na systémovou podporu dalšího vzdělávání, kariérového poradenství a spolupráce relevantních aktérů na trhu práce s ohledem na Průmysl 4.0. je zaměřena průběžná uzavřená výzva Operačního programu Zaměstnanost s názvem „Rozvoj dalšího profesního vzdělávání“, v rámci které příspěvkové organizace MPSV a MŠMT realizují systémové projekty. Níže uvádíme seznam těchto projektů v chronologickém pořadí.
Rozvoj systémové podpory digitální gramotnosti (DigiStrategie 2020)
Cílem projektu je vytvoření podpůrných materiálů ve formě analýz a metodických dokumentů, které zvýší efektivitu a dostupnost dalšího vzdělávání v oblasti digitální gramotnosti. Na stránkách https://portaldigi.cz/ je k dispozici také kalendář událostí, webináře, aktuality a užitečné tipy z „digitálního světa“.
Vytvoření systému mistrovské zkoušky a mistrovských kvalifikací v ČR (MiZk)
Zavedení mistrovské zkoušky navazuje na přerušenou tradici Mistrů řemesel, která po staletí úspěšně fungovala. Mistrovská zkouška bude součástí dalšího vzdělávání. Důležité bude její legislativní ukotvení a přijetí zaměstnavateli. Skládat ji budou držitelé výučních listů, resp. úplných profesních kvalifikací v řemeslných oborech, kteří mají alespoň pětiletou praxi v daném oboru. Více informací naleznete na stránkách Hospodářské komory: https://www.komora.cz/vzdelavani/mistrovska-zkouska/.
Technický a informační rozvoj kariérového poradenství jako nástroje dalšího vzdělávání (JOBHUB)
V rámci projektu vznikl web https://www.job-hub.cz/, který má sloužit jako technický a informační nástroj pro zastřešení kariérového poradenství v ČR. Na stránkách je umístěn sebeevulační nástroj, který dokáže na základě vyplněného profilu navrhnout vhodnou pracovní pozici. K dispozici je i průvodce životními situacemi, katalog kariérových poradců a kariérových koučů, ale také informace z trhu práce.
Zvyšování kvality a efektivity systému dalšího vzdělávání ve spolupráci se zaměstnavateli (KVASAR)
Cílem projektu je ve spolupráci se zaměstnavateli a sdruženími zaměstnavatelů navržení a pilotní ověření vybraných opatření v rámci revize systému rekvalifikací, formulovaných Strategií politiky zaměstnanosti ČR do roku 2020. V současné době probíhá veřejná zakázka na zajištění hlavních klíčových aktivit projektu.
Rozvoj systému dalšího vzdělávání zaměstnavatelů a zaměstnanců v oblasti digitálních kompetencí (Digikatalog)
Projekt navazuje na projekt Rozvoj systémové podpory digitální gramotnosti (DigiStrategie 2020). Hlavním úkolem je vytvoření sady nástrojů, metodik a doporučení pro rozvoj digitálních kompetencí zaměstnanců i zaměstnavatelů. Jde zejména o veřejně dostupné online nástroje EVALDO pro autoevaluaci digitálních kompetencí na PortálDigi, který kromě jiného nabídne i jejich porovnání s ostatními uživateli a doporučí další individuální postup pro jejich rozvoj. To znamená, že například doporučí některý z dostupných online kurzů, zhlédnutí výukového videa nebo přečtení některého návodu. Webové stránky projektu: https://digikatalog.cz.
Systémové prostředí k prohlubování kompetencí (UpSkilling CZ)
Poslední z projektů je projekt zaměřený na vytvoření a koordinace sítě subjektů dalšího vzdělávání. V rámci projektu by měla proběhnout reorganizace Národní soustavy kvalifikací (https://www.narodnikvalifikace.cz/) spočívající v přizpůsobení nabídky autorizací potřebám trhu práce a optimalizace sítě autorizovaných osob. Velký důraz bude kladen na rozvoj digitálních kompetencí.