Identifikace problému. Zmapování příčin a možných řešení ve spolupráci s relevantními aktéry. Nalezení finančních zdrojů a iniciace konkrétních aktivit. Tak pracuje Teritoriální pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje.
Tímto způsobem jsme přistoupili i k řešení problému předčasných odchodů ze vzdělávání. Za modelový příklad bylo zvoleno Tachovsko, kde je situace v rámci kraje nejhorší. Nejprve jsme podrobně popsali důsledky tohoto problému ve sféře sociální i ekonomické, a to z pohledu jedince i společnosti, a zmapovali jsme relevantní aktéry. Na prvním kulatém stole, který se uskutečnil 13.5.2019 v Boru, jsme analyzovali příčiny problému. Na druhém setkání, které se uskutečnilo 6.6.2019 v Tachově jsme pomocí skupinového brainstormingu definovali možná řešení. Výstupem prvních dvou kulatých stolů se stala shrnující tabulka (k dispozici ZDE).
Na základě těchto výstupů jsme zpracovali návrh řešení, který bude zapracován do aktuálně připravovaného projektu Plzeňského kraje. Tento konkrétní projektový záměr byl představen na třetím kulatém stole, který se uskutečnil v Tachově ve čtvrtek 7.11.2019. Setkání se opět zúčastnili zástupci škol, zaměstnavatelů, neziskového sektoru i veřejné správy. Kromě zástupců Plzeňského kraje se setkání zúčastnil i senátor za Tachovsko Miroslav Nenutil.
Navržený způsob řešení spočívá ve vytvoření trvale udržitelného systému zaměřeného na zlepšení spolupráce uvnitř škol, mezi školami různých stupňů, ale i mezi školami a zaměstnavateli, rodiči, obcemi a neziskovým sektorem.
Vzhledem k šíři identifikovaných příčin a relevantních aktérů, musí být stejně komplexní i navržené řešení, které tak nemůže řešit pouze předčasné odchody, ale musí zahrnovat mnohem širší oblast. Připravovaný projektový záměr se skládá z těchto složek:
- síť kariérových poradců/koordinátorů v každém okrese, kteří budou zajišťovat kariérové poradenství, síťování aktérů a marketing v oblasti,
- zavedení standartu kvality kariérového poradenství na školách,
- zavedení nástroje pro identifikaci nebezpečí předčasných odchodů (tzv. „systém včasného varování“),
- on-line síť kariérového poradenství (funkčnost 24/7),
- zvyšování kvality vzdělávání podporou mobilit
- zvyšování kvality spolupráce škol a firem (role TPZ PK – metodická podpora, kulaté stoly),
- podpora celoživotního učení (regionální on-line nabídka, poradenství, spolupráce škola firem).
Vzhledem k tomu, že reakce partnerů na projektový záměr byly pozitivní, bude záměr dále rozpracováván. Přípravou a realizací projektového záměru bylo pověřeno Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Plzeň a jejich součást Info Kariéra.