Jaké obory jsou neperspektivní a kterým oborům patří budoucnost? Jaké jsou klíčové kompetence, znalosti a dovednosti a jaké metody, vzdělávací postupy a technologie jsou pro jejich výuku zásadní? To jsou zásadní otázky, před kterými stojí české školství. Základní směr rozvoje školství a priority investic na dalších deset let vytyčuje Strategie 2030+. Minulý týden (7.8.) skončilo veřejnosti otevřené připomínkování pracovního návrhu Dlouhodobého záměru vzdělávání, který má určit priority na roky 2023-2027, které by se měly propsat i do vzdělávacích záměrů v krajích. Role krajů, jako zřizovatelů středních škol je proto zásadní.
Díky Paktu zaměstnanosti se do tvorby a implementace dlouhodobého záměru vzdělávání v Plzeňském kraji můžete zapojit i Vy. V září začne příprava Dlouhodobého záměru vzdělávání Plzeňského kraje a souběžně příprava projektu zaměřeného na jeho implementaci. Na obou aktivitách se budeme aktivně podílet a nabízíme možnost aktivně se zapojit do tvorby strategického dokumentu i konkrétních aktivit, jako jsou ukázkové a projektové dny, besedy, exkurze, kroužky, či zadání praktických projektových prací.
Implementace dlouhodobého záměru bude primárně směřovat do oblastí:
- kariérové poradenství,
- prevence předčasných odchodů ze vzdělávání,
- podpora rovných příležitostí ve vzdělávání,
- rozvoj klíčových kompetencí,
- podpora dobrého klimatu škol a rozvoj školních poradenských pracovišť
- vzdělávání pracovníků SŠ, VOŠ a školských zařízení,
Aktivity budou směřovat také do oblasti dalšího vzdělávání, digitálních kompetencí a k podpoře spolupráce a komunikace mezi aktéry vzdělávací politiky v kraji.
V případě zájmu o podrobnější informace a konkrétní možnosti zapojení jsme našim partnerům kdykoli k dispozici.