Významným indikátorem vývoje trhu práce, který pravidelně sleduje Observatoř zaměstnanosti Plzeňského kraje, jsou zaměstnanecká pracovní místa. Data čerpáme z Ministerstva financí, které je každoročně publikuje jako součást Vyhlášky o procentním podílu jednotlivých obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů.
Po dlouhodobém růstu pokles
Změny v počtu zaměstnaneckých pracovních míst velmi přesně odráží ekonomický vývoj. První kulminace jejich počtu nastala na konci roku 2007. Po roce 2009 byl ve všech krajích ČR znovu patrný rostoucí trend počtu zaměstnaneckých pracovních míst. Ten však probíhal s různou intenzitou, takže rozdíly mezi kraji se podle tohoto ukazatele zvětšovaly.
Od roku 2009, který představoval minimum v rámci celého sledovaného období (viz graf), vzrostl počet zaměstnaneckých míst v Plzeňském kraji téměř o 64 tisíc, přičemž svého maxima dosáhl v roce 2018.
Mezi lety 2018 a 2020 byl zaznamenán pokles počtu zaměstnaneckých pracovních míst téměř ve všech krajích ČR. V Plzeňském klesal o 7 tisíc ročně (-2,3 %), což je v mezikrajském srovnání 4. nejrychlejší pokles.
V intenzitě pracovních míst 3. místo v ČR
V roce 2020 (k 1.12.) bylo evidováno v Plzeňském kraji 293,2 tis. zaměstnaneckých pracovních míst a podíl kraje na ČR činil 5,5 %.
Podle intenzity pracovních míst (tj. počtu zaměstnaneckých pracovních míst na 100 obyvatel) má kraj dlouhodobě jednu z nejvyšších hodnot v rámci ČR. V roce 2020 mu s hodnotou 50 pracovních míst na 100 obyvatel patřilo 3. místo mezi kraji ČR za Prahou a Jihomoravským krajem. Praha, která je cílem dojížďky velmi širokého území z tohoto srovnání zřetelně vybočuje a zvyšuje průměr za celou ČR, který tak aktuálně odpovídá hodnotě Plzeňského kraje.
Většina pracovních míst se nachází v Plzni
Stejně jako řada jiných zásadních statistických údajů potvrzují i počty zaměstnaneckých pracovních míst gravitační sílu Plzně. Téměř polovina zaměstnaneckých pracovních míst v kraji je koncentrována v okrese Plzeň-město, kde je i nejvyšší intenzita zaměstnaneckých pracovních míst, a to 72. To řadí tento okres na třetí místo za Brno a Prahu. Druhé místo v Plzeňském kraji náleží díky nízkému počtu obyvatel a nárůstu ekonomických subjektů okresu Tachov s 53 zaměstnaneckých pracovních míst na 100 obyvatel. Na opačné straně se v kraji nachází okres Plzeň – sever, který je s intenzitou 28 podle tohoto indikátoru dokonce poslední v ČR.