Bude mít Plzeňský kraj do budoucna dostatek pracovních sil? Napoví prognóza počtu žáků základních škol.
Plzeňský kraj patří v posledních letech, co se počtu obyvatel týče, k nejrychleji rostoucím krajům v rámci ČR, což se projevuje i na počtech žáků na základních školách. Díky silným populačním ročníkům a jejich nástupu k povinné školní docházce se už osm let zvyšuje počet žáků základních škol. Nejméně žáků navštěvovalo základní školy ve školním roce 2010-2011, od té doby začal počet žáků stoupat a nyní se již pomalu blížíme k vrcholu populační křivky. V roce 2010 usedlo do školních lavic v Plzeňském kraji 42,3 tisíc žáků, zatímco v roce 2021 by jich mělo být již 52,7 tisíc tedy o 20 % více. Nezanedbatelnou roli v dynamice nárůstu žáků bude hrát migrace.
Počet žáků se odráží na počtu tříd na základních školách. Zatímco v roce 2009 bylo v Plzeňském kraji 2200 tříd, v roce 2021 jich bude již více než 2500. Lze očekávat, že počet tříd v následujících letech výrazně ovlivní také změna financování škol, která nabyde platnosti 1.1.2020. Tato změna nahradí parametr „financování na žáka“ „normativem od odučené hodiny“.
Růst počtu žáků i tříd bude vyžadovat více pedagogů na základních školách v Plzeňském kraji. To je ovšem v rozporu s předpokládaným vývojem. V některých předmětech je nedostatek pedagogů již nyní a vlivem stárnutí pedagogů a nízkému počtu absolventů škol lze naopak očekávat spíše jejich úbytek. Jaká je situace a kde pedagogové budou chybět nejvíce píšeme ZDE. Kromě toho se vzdělávací systém bude muset vypořádat také s důsledky nárůstu počtu cizinců na školách (o problematice píšeme ZDE).
Střední školy se tak do budoucna nemusí o dostatek žáků obávat. Výzvou pro vzdělávací systém bude vzhledem k omezeným prostorovým i personální kapacitám zajištění kvalitního vzdělání odpovídajícího měnícím se potřebám trhu práce. Stále významnější roli tak bude nepochybně hrát kariérové poradenství, které je i jedním ze stěžejních témat Teritoriálního paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje.