Zahraniční migrace úzce souvisí s ekonomickou situací Plzeňského kraje a má výrazný vliv na celkový populační vývoj. V roce 2008 v kraji bylo evidováno na Úřadu práce cca 22,2 tis. zaměstnaných cizinců. V souvislosti s ekonomickou krizí došlo v následujících letech k poklesu (o 9,2 tis.). Následně začal počet cizinců v kraji opět narůstat a brzy předčil počet z období hospodářské prosperity v letech 2008-2009. Za poslední 4 roky se počet zaměstnaných cizinců v Plzeňském kraji díky bezprecedentnímu nedostatku pracovních sil zvýšil dvojnásobně, přičemž v souvislosti se sezónními pracemi dosahoval každoročně maxima v listopadu, zatímco v zimě periodicky klesal. K 30.4.2020 evidoval Úřad práce v Plzeňském kraji 60,6 tis. cizinců, což představuje téměř desetinu všech cizinců zaměstnaných v ČR, ačkoli jinak se Plzeňský kraj na celkové zaměstnanosti podílí pouze 5,5 %.
Určité zpoždění, které lze na trhu práce pozorovat v souvislosti s pandemií Covid-19, platí i pro oblast zaměstnávání cizinců, kde poklesy zatím nejsou příliš znatelné. V meziročním srovnání oproti dubnu 2019 se jejich počet dokonce o 3 procentní body zvýšil, nicméně změna trendu je jasně patrná ve srovnání s předchozím měsícem. V dubnu 2020 proti březnovým údajům klesl počet zaměstnaných cizinců v Plzeňském kraji o 3 procentní body (1 843 osob).
Nejvíce cizinců je zaměstnáno na území okresu Plzeň-město (téměř 22 tis., 36 % zaměstnaných cizinců v kraji). Druhé největší je v okrese Tachov (14 tis., 23 %) a nejméně je jich evidováno v okrese Klatovy (3,2 tis.). Oproti předchozímu měsíci (3/2020) zaznamenaly největší relativní pokles počtu cizinců okresy Tachov (–6,7 procentních bodů), Domažlice (–5,9 p. b.) a Rokycany (–4,3 p. b.), zatímco v okresech Klatovy a Plzeň-město jejich počet stagnoval.
Téměř dvě třetiny zaměstnaných cizinců v Plzeňském kraji pochází z EU/EHP a Švýcarska. Dalších 16 % tvoří cizinci s trvalým pobytem, azylanti, rezidenti jiných členských států Evropské unie, studenti případně cizinci působící jako pedagogičtí a vědečtí pracovníci. Po 11 % jsou zastoupeni cizinci z ostatních zemí pracující v režimu Povolení k zaměstnání a v režimu zaměstnaneckých karet.
Podrobné informace v interaktivní podobě naleznou partneři Paktu zaměstnanosti v partnerské části webu v sekci Observatoř trhu práce.