Ve čtvrtek 30.3. se v rámci setkání firem TEO uskutečnil kulatý stůl Paktu zaměstnanosti na téma strojírenství. TEO – sdružení pro rozvoj technického odborného vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů v regionu Tachov vzniklo při Střední průmyslové škole Tachov a je tvořeno významnými zaměstnavateli z regionu. Jedná se o jedinečný model s hmatatelnými výsledky a velkým potenciálem do budoucna, který reaguje na specifické podmínky Tachovska, které trpí odlivem kvalifikované pracovní síly do Plzně, jakož i do bavorského příhraničí.
Akci zahájila nová ředitelka školy Ing. arch. Romana Košátková, která společně s pedagogy představila vzdělávací nabídku a úspěchy žáků školy v regionálních i celostátních soutěžích. Jedním z výstupů činnosti Paktu zaměstnanosti v oblasti přizpůsobování oborové struktury potřebám zaměstnavatelů v souvislosti s automatizací a robotizací bylo otevření nových oborů Elektromechanik pro zařízení a přístroje a Mechanik elektrotechnik (ŠVP – Automatizace a počítačové systémy). Těší nás, že o tyto obory je mezi uchazeči zájem a od září by měly být spuštěny s plnou kapacitou. Naproti tomu dlouhodobě klesá zájem o obory strojírenské, a tak ani příští rok nebude otevřen maturitní obor Strojírenství.
Následovalo vystoupení hlavního analytika Observatoře zaměstnanosti Pavla Beneše, který vývoj oborů školy zasadil do kontextu vývoje strojírenství v Plzeňském kraji. Potvrdil, že se v případě strojírenských oborů jedná o obecný trend, který jde opačným směrem než vývoj celkového počtu žáků SŠ. Například u Mechanika seřizovače klesnul celkový počet žáků za posledních 5 let ze 400 na 244 žáků a u Strojírenství z 350 na 270 žáků. V případě SPŠ Tachov se zdá, že zájemci o Strojírenství poklesli na úkor Mechanika seřizovače, který má větší podíl praxe a kde lze získat kromě maturity také výuční list, obecně ale zřejmě platí, že klasické strojírenské obory trpí konkurencí atraktivnějších oborů spojených s robotikou a programováním. Pohled na vzdělávací obory doplnila data predikce potřeb trhu práce vzešlá z projektu Kompas. Vývoj i predikce ukazují, že Plzeňský kraj v mezikrajském srovnání patří ke krajům s nejvyšší potřebou strojírenských povolání, což souvisí s tradicí i strukturou zaměstnanosti. Nedostatečný počet absolventů strojírenských oborů tak může výrazně ohrozit konkurenceschopnost místních firem.
Plzeňský kraj i Pakt zaměstnanosti jsou si této skutečnosti dobře vědomi a připravují proto další aktivity na podporu strojírenství. Další bod programu seznámil přítomné s výstupem první etapy procesu přizpůsobování vzdělávání v oblasti strojírenství potřebám praxe. Tyto výstupy směřují jednat k aktualizaci vzdělávacích programů, jednak k rozvoji nových forem spolupráce se zaměstnavateli. V případě Tachova, kde existuje velmi úzká a komplexní kooperace školy a firem, se rozvoj zaměří zejména na oblast dalšího vzdělávání. Škola již v této oblasti připravuje vzdělávací nabídku akreditovaných kurzů a zapojení do systému Národní soustavy kvalifikací. Velká výzva pro spolupráci všech aktérů pak leží v oblasti kariérového poradenství a marketingu, kde je potřeba hledat nové cesty, jak oslovit žáky základních škol a směřovat je do perspektivních oborů.