Zlepšit vzdělanost na Tachovsku a podpořit roli místních škol jako center celoživotního vzdělávání s využitím prostředků Národního plánu obnovy, to jsou cíle pilotní aktivity, do které jsme se v Paktu zaměstnanosti pustili společně s akčním vedením města Tachova.
Tachovsko patří k regionům s nejnižší vzdělaností. Region trápí vysoká míra nedokončování studia. Je zde v rámci kraje nejvyšší počet osob pouze se základním vzděláním a nejnižší počet vysokoškoláků. Jednou z cest ke zvýšení vzdělanosti je další vzdělávání a jednou z prioritních oblastí pro uplatnění na trhu práce i kvalitní osobní život jsou digitální dovednosti a kompetence. Právě na tuto oblast jsou aktuálně díky EU a MPSV v Národním plánu obnovy k dispozici stovky milionů korun, které se zatím nedaří optimálně čerpat. Každý občan přitom může zdarma využít vzdělávání v hodnotě až 50 tisíc Kč a vše vyřešit jednoduše a on-line. Problém je v oblasti dostupné kvalitní a přehledné nabídky i v oblasti informovanosti, motivace a zájmu cílové skupiny. Těmto problémům jsme se rozhodli čelit úzkou spoluprací relevantních aktérů na lokální úrovni.
Ve spolupráci s místostarostkou města Tachov Vendulou Machovou jsme 20.2. uspořádali v Tachově kulatý stůl, kterého se zúčastnili zástupci Paktu zaměstnanosti, Úřadu práce, vzdělávacího střediska REVIS a ředitelé všech středních škol v ORP Tachov. Na akci byl domluven společný postup spočívající v koordinované tvorbě a nabídce kurzů místními aktéry dle potřeb definovaných cílových skupin a marketingové a informační podpoře města. O měsíc později (22.3.) se uskutečnil druhý kulatý stůl, který hostila Střední škola živnostenská a Základní škola, Planá, na kterém již vzdělavatelé představili konkrétní kurzy, které jsou schopni nabídnout a diskutovali se zástupci Úřadu práce konkrétní podmínky, za kterých lze vzdělávání nabízet jako rekvalifikace, nebo vzdělávací kurzy v rámci „e-shopu“ Jsem v kurzu (mpsv.cz). Jednání se kromě místostarostky Tachova zúčastnilo také vedení dalších měst v ORP, starosta města Bor Rudolf Kodalík a starostka města Planá Martina Němečková.
Výstupem byla dohoda o zajištění nabídky kurzů dostupných v rámci celého ORP. Kurzy základních digitálních kompetencí zajistí v Boru SŠ Bor, v Plané Střední škola živnostenská a Základní škola, Planá a v Tachově Regionální vzdělávací a informační středisko REVIS, které bylo také pověřeno další koordinací celé spolupráce aktérů. Jednotlivé střední školy vytvoří také odborné vzdělávací kurzy s digitální komponentou v oblasti své oborové specializace. Střední průmyslová škola Tachov se zaměří zejména na automatizaci, robotiku a strojírenství, Střední škola živnostenská v Plané na oblast gastronomie, sociálních služeb, ale i cestovní ruch. Odborné kurzy nabídne také REVIS, a to například v oblasti webdesignu či grafiky. Nabízeny budou také specifické kurzy pro cizince či aktuální kurzy zaměřené na využití umělé inteligence v různých oblastech soukromého či profesního života. V současné době již probíhá proces registrace kurů do systému, který by měl být hotový do konce dubna a tvorba návrhu společných letáků a plakátů.
Vedení obcí přislíbilo zajistit propagaci kurzů směrem ke svým občanům, ale také pomoci řešit důležité úzké místo na začátku celého procesu. Aby si totiž zájemce mohl zvýšit digitální kompetence, musí paradoxně základní digitální kompetence mít. Významná skupina potenciálních zájemců totiž nevládne digitální identitou a schopností orientovat se v on-line prostředí systému Jsem v kurzu (mpsv.cz). Obce pro osoby z této skupiny zajistí „nultý kurz“, na kterém lektoři pomohou zájemcům vytvořit digitální identitu občana a vybrat si vhodný kurz pro jejich preference a potřeby. Věříme, že díky tomu se nám podaří výrazně zvýšit dostupnost kurů a zájem o vzdělávání. Pokud se tento systém osvědčí, pokusíme se přenést tento model spolupráce také do dalších míst v Plzeňském kraji.
Téma podpory dalšího vzdělávání a řešení školní neúspěšnosti na Tachovsku (psali jsme ZDE) v širším kontextu zachytila také reportáž České televize.