Přinášíme vám další ze série článků představujících výsledky monitorovacího šetření zaměstnavatelů za rok 2020 v Plzeňském kraji. (více ZDE). Tentokrát se podíváme na strukturu zaměstnavatelů zapojených do výzkumu a vývoje (VaV).
Podíl zaměstnavatelů dle sektoru ekonomiky, vlastnictví a velikosti
Z celkového počtu 980 zaměstnavatelů, kteří se zúčastnili šetření, působilo nejvíce organizací zapojených do VaV v těchto odvětvích: informační a komunikační činnosti (33%); profesní, vědecké a technické činnosti (29%); zpracovatelský průmysl (14%); výroba a rozvod elektřiny … (13%) a kulturní, zábavní a rekreační činnosti (12%).
Ostatní odvětví uvedla velmi malý nebo vůbec žádný podíl organizací.
Oproti minulému šetření klesl podíl organizací zapojených do VaV v odvětví informační a komunikační činnosti (ze 47% na 33%) a výroba a rozvod elektřiny a plynu (z 20 % na 13%), ale naopak stoupl podíl organizací v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti (z 23% na 29%)
Členění zaměstnanců ve výzkumu a vývoji dle vzdělání
Z výsledků monitorovacího šetření vyplývá, že většina zaměstnanců ve VaV má vysokoškolské vzdělání, a to napříč všemi sektory ekonomiky, typy vlastnictví a velikostmi organizace. Zaměstnanci ve výzkumu a vývoji bez VŠ vzdělání nejčastěji pracují ve II. sektoru, v soukromé sféře a ve středně velkých organizacích.
V porovnání s výsledky z minulého šetření se snížil podíl zaměstnanců bez VŠ vzdělání ve všech sektorech ekonomiky, nejvíce ve II. sektoru (ze 49% v roce 2019 na 35% v roce 2020). Stejně tak se snížil podíl zaměstnanců bez VŠ v soukromém sektoru (z 33% v roce 2019 na 22% v roce 2020) a v organizacích všech velikostí.
Rozdělení pracovníků ve výzkumu a vývoji mezi odvětví
Nejvíce zaměstnanců pracovalo v sektoru P – Vzdělávání (41 %). V sektoru M – Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti působilo 28 % pracovníků a v sektoru C – Zpracovatelský průmysl 21 % pracovníků. Sektor J – Informační a komunikační činnosti se na celkovém počtu pracovníků ve VaV podílel 4 % a sektor Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 2 %.
Nejčastěji uváděné vědecko – výzkumné instituce, se kterými zaměstnavatelé spolupracuji
Oslovení zaměstnavatelé nejčastěji spolupracovali se Západočeskou univerzitou v Plzni – zejm. s Fakultou elektrotechnickou a Fakultou strojní.
Následovalo České vysoké učení technické v Praze (zejména Fakulta strojní) a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (zejm. Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB).
Dotázané firmy dále spolupracovaly s Univerzitou Karlovou (zejm. Lékařská fakultou), Akademií věd České republiky, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích (zejm. s Fakultou rybářství a ochrany vod a se Zemědělskou fakultou) a spolupráci potvrdili také s Vysokou školou chemicko-technologickou Praha.
Zdroj: Úřad práce ČR: Zpráva z monitorovacího šetření zaměstnavatelů za rok 2020 v Plzeňském kraji