Přinášíme Vám druhý článek s výsledky monitorovacího šetření zaměstnavatelů za rok 2019 v Plzeňském kraji. Tentokrát se zaměříme na strukturu zaměstnanosti podle nejvyššího dosaženého vzdělání a podle kategorií zaměstnání.
Zastoupení vzdělanostních skupin v odvětvích
Nejvíce zaměstnanců v Plzeňském kraji je vyučených bez maturity (33 %), střední vyučení s maturitou má 26 % zaměstnanců a vysokoškolské vzdělání 21 %, což je o 1 % méně, než činní průměr ČR a o 9 % méně, než činí průměr EU. Do skupiny základní vzdělání a bez vzdělání spadá necelých 11 % zaměstnanců, 7 % je vyučených s maturitou a vůbec nejméně početnou skupinu tvoří zaměstnanci s vyšším odborným vzděláním (2,5 %).
Z grafu je jasně patrné, že vzdělání zaměstnanců se v jednotlivých odvětvích ekonomiky značně liší. Nejvíce vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců pracuje v odvětví informační a komunikační činnosti a ve vzdělávání. Osoby s vyšším odborným vzděláním jsou nejčastěji zaměstnány v sektoru zdravotní a sociální péče a v sektoru kultura, zábavní a rekreační činnosti. Zaměstnanci se středním vzděláním s maturitou převažuji v sektoru výroba a rozvod elektřiny, plynu a peněžnictví a pojišťovnictví. Vyučení s maturitou jsou nejčastěji zaměstnaní ve veřejné správě a obraně, vyučení bez maturity v sektorech těžba a dobývání a zemědělství. Osoby se základním vzděláním a bez vzdělání nejčastěji nacházejí uplatnění v sektoru administrativní a podpůrné činnosti.
V rámci zpracovatelského průmyslu bylo nejvíce osob s vysokoškolským vzděláním zastoupeno v elektrotechnickém průmyslu, vyšší odborné a střední vzdělání s maturitou v oděvním průmyslu. Vyučení s maturitou jsou nejčastěji zaměstnaní v kožedělném průmyslu (kde ovšem výsledek může být ovlivněn velmi malým početním zastoupením zaměstnavatelů z tohoto sektoru ve vzorku) a v elektrotechnickém průmyslu. Nejvíce vyučených bez maturity pracuje v textilním průmyslu (kde výsledek může být opět ovlivněn velikostí vzorku) a průmyslu oděvním. Nejvíce osob se základním vzděláním a bez vzdělání pracuje ve dřevozpracujícím průmyslu a průmyslu chemickém.
Struktura zaměstnanosti podle hlavních tříd zaměstnání (CZ-ISCO)
Nejvíce sektorů ekonomiky v kraji (6) má nejpočetnější hlavní třídu zaměstnání Obsluha strojů a zařízení, montéři. Nejvyšší podíl na celkových zaměstnancích má tato třída sektoru Doprava a skladování (57%) a ve zpracovatelském průmyslu, kde do ní spadá téměř 50 % všech zaměstnanců. Vždy ve třech sektorech mají nejvyšší podíl Specialisté (vědečtí a odborní duševní pracovníci), Techničtí a odborní pracovníci a Úředníci (a administrativní pracovníci). Specialisté mají největší podíl v sektoru Informační a komunikační činnosti (78 %), Techničtí a odborní pracovníci v sektoru Peněžnictví a pojišťovnictví (45 %), Úředníci v sektoru Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení (60 %). Pracovníci ve službách a prodeji převažují v sektorech Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel a Ubytování, stravování a pohostinství (64 %). Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství nejčastěji pracují v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství, kde mají na celkových zaměstnancích podíl 41 %.
Třída Obsluha strojů a zařízení, montéři převažuje téměř ve všech odvětvích zpracovatelského průmyslu kromě textilního, kožedělného a polygrafického.