V minulém měsíci jsme se seznámili s provozy dalších zajímavých zaměstnavatelů. Společně s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a členy vedení Úřadu práce v Plzni jsme navštívili firmy MD Elektronik s.r.o. v Chotěšově a KION Stříbro.
U obou společností dochází k významné automatizaci provozů, v rámci rozvoje investují do moderních technologií, výstavby s důrazem na životní prostředí a činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Proto je pro ně zásadní udržení a rozvoj odborných i osobnostních kompetencí zaměstnanců. Důležitá je proto spolupráce se školami a systém vnitrofiremního vzdělávání. V této oblasti napomáhá svými aktivitami Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje – podporou technických oborů, přizpůsobováním nabídky vzdělávacích oborů potřebám firem, rozvojem partnerství se školami, pořádáním společných akcí zaměstnavatelů a škol a v neposlední řadě i současnými projekty podporujícími spolupráci škol a firem.
Čím se společnosti zabývají a jaká témata řeší?
MD ELEKTRONIK spol. s r.o. vznikla v roce 1993, původně jako výrobní závod MD Elmont v Chotěšově. Mezi její hlavní produkty patří systémová řešení – kabelové propojky do automobilů. Vyrábí například koaxiální či datové kabely, elektroniku na spotřebitelská propojení, senzory. Kabelové svazky jsou určeny pro cca 350 typů vozidel a zákazníky z celého světa. Zabývá se i výrobou robotů pro firemní skupinu.
V regionu již dávno neplatí za „montovnu“. Orientují na vyšší přidanou hodnotu a pracují také na její propagaci. Významným tématem je pro společnost elektromobilita, která přináší další zakázky a rozvoj firmy. Investují do procesního výzkumu, realizují vlastní vývoj strojů od konstrukce přes výrobu a montáž až po jejich oživení. Ve své zkušební laboratoři provozují akreditovaná zařízení např. pro metalurgii, mechaniku či analytiku, spolupracují se ZČU.
Práce probíhá ve dvousměnném provozu. Z celkového počtu 2 400 zaměstnanců tvoří dvě třetiny ženy, cca 70% všech zaměstnanců představují středoškoláci. Mají propracovaný systém vnitrofiremního vzdělávání, aktivně spolupracují se školami v regionu, které zároveň podporují. S SOU elektrotechnickým v Plzni spolupracují na vzdělávacích kurzech pro elektrotechnické kompetence.
Mezi nejžádanější profese patří seřizovači, konstruktéři či procesní inženýři.
Společnost KION Stříbro je součástí skupiny KION Group, centrála společnosti sídlí v německém Frankfurtu. V rámci segmentu Industrial Trucks & Services vyrábí ve Stříbře výsuvné a ručně vedené vozíky pro značky Linde a Still.
Společnost je zhotovitelem koncových výrobků s vysokou mírou automatizace výroby. Investice za poslední čtyři roky představují více než 2 miliardy Kč, plánují zavedení automatizovaného skladu s využitím bezobslužných vozíků. To vše klade vysoké nároky na kompetence zaměstnanců.
V současné době mají 420 zaměstnanců (20% tvoří i přes fyzickou náročnost ženy), příští rok plánují překročit jejich počet nad 500. K postupném růstu výroby a počtu zaměstnanců dochází díky zvyšujícímu se objemu zakázek a jejich přesunu ze zahraničních závodů. Profese jako CNC obráběči, svářeči či montéři jsou kvalifikované a náročné na zaučení, i proto mají ve společnosti zavedený propracovaný systém vnitrofiremního vzdělávání. Svářečské kurzy realizují sami ve spolupráci se svářečskou školou.
Na rozvoj svých zaměstnanců se zaměřují komplexně, pracují s talenty, s hodnotami člověka a profesním růstem. Významná část nových nástupů se uskuteční na doporučení stávajících pracovníků, řada zaměstnanců v managementu začínala na řadových pozicích ve výrobě. To se projevuje na loajalitě zaměstnanců a tím i na nízké míře fluktuace. Spolupracují se školami v regionu a rádi by tuto spolupráci rozšířili i na další SŠ školy a univerzitu. Jsou společensky odpovědní, rozšiřování výrobních hal plánují vyřešit bez zabírání další zelené plochy.