V uplynulém období jsme si prohlédli provozy dalších dvou zajímavých zaměstnavatelů našeho regionu. Společně s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a členy vedení Úřadu práce v Plzni jsme navštívili klatovskou firmu Rodenstock ČR s.r.o. a plzeňský Safran Cabin CZ s.r.o.
Obě společnosti, které jsou novými partnery Paktu zaměstnanosti, investují do inovací a špičkových technologií, staví na vysokých standardech kvality a odbornosti svých zaměstnanců. Samozřejmostí je pro ně spolupráce se školami, systém vnitrofiremního vzdělávání a rozvoj svých zaměstnanců.
Mohou tak společně s Paktem prohlubovat spolupráci se školami a svými zkušenostmi přispívat na tvorbě Strategie Rozvoje lidských zdrojů, kterou Regionální rozvojová agentura aktuálně připravuje.
Rodenstock ČR s.r.o. se zabývá zakázkovou výrobou vysoce kvalitních brýlových čoček. Je součástí globální skupiny, která je na trhu již téměř 150 let a provozuje devět výrobních závodů s celkem 5 000 zaměstnanci po celém světě. Klatovský závod zde působí již 30 let, původní název Oční optika Klatovy se změnil v roce 2000 na dnešní Rodenstock.
Hlavním oborem je výroba TOP značkových brýlových čoček – přesně šitých na míru konkrétního oka a také vývoj DNI skenerů. Know-how společnosti představuje datový vstup do výroby (tj. digitální přenos biometrických údajů do výroby čoček) a vysoká preciznost výroby. Doplňkově vyrábí i čočky pro síť zahraničních optik, dokáží vyrobit také velmi silné čočky či potápěčské brýle.
Společnost postupně rozšiřuje vlastní vývojovou kapacitu.
Současných 900 zaměstnanců pracuje převážně ve výrobě. Se zvyšujícím se podílem automatizace roste podíl vysoce specializovaných pozic a kvalifikované údržby s digitálními kompetencemi. Žádané profese jsou z oblasti strojírenství – konstrukce, obrábění, ale i lakování a povlakování. Většina zaměstnanců je kmenových.
Společnost Safran Cabin CZ s.r.o. je součástí skupiny Safran Group, která působí v leteckém, obranném a kosmickém průmyslu a celosvětově zaměstnává 92 000 zaměstnanců.
Výroba v plzeňském závodě byla zahájena v roce 2001, nově bude otevřen závod u Rokycan. Zaměřují se na dodávky interiérových prvků do letadel jako jsou kuchyňské moduly a skříně pro Airbus A 320, odpočinkové místnosti pro posádku pro Airbus A 330 i další hygienické moduly – prostě „dělají do letadel“. Jedná se o špičkovou zakázkovou výrobu, každý rok je vytvořeno 50 – 80 nových verzí podle požadavků aerolinek, tento katalog neustále inovován. Moduly musí splňovat vysoké standardy kvality – zdravotní i bezpečnostní.
Počet zaměstnanců činí 1400 a průběžně se zvyšuje. V roce 2026 by v Safranu mělo pracovat cca 1700 zaměstnanců. Zaměstnávají také cizince, z nich největší podíl činí pracovníci z Ukrajiny – 14 %, necelá 4 % tvoří Filipínci. Orientují se především na kmenové zaměstnance, nicméně využívají i pomoc cca 115 agenturních pracovníků.
Provozují tréninkové centrum pro své zaměstnance. Na vývoji a zlepšování se podílí cca 250 inženýrů. Potřebují především elektrikáře, zámečníky, truhláře, svářeče, CNC programátory a operátory. Postrádají také CAD návrháře a projektové manažery.