Trh práce v Plzeňském kraji se dlouhodobě vyznačuje nízkou mírou nezaměstnanosti a vysokým počtem volných pracovních míst. Propad české ekonomiky způsobený koronakrizí se sice projevil i v Plzeňském kraji, nicméně nikterak dramaticky. Od února opět můžeme sledovat úbytek nezaměstnaných a nárůst volných pracovních míst. V září stagnoval podíl nezaměstnaných osob na 2,8 % a evidováno bylo 32.016 volných pracovních míst. Na jednoho nezaměstnaného tak připadalo v průměru 2,8 neobsazených pracovních míst (více viz ZDE). Říjen ale narušil tuto dlouhodobě stabilní situaci několika zásadními událostmi.
První výzva souvisí s globálními problémy s nedostatkem vstupních materiálů a dílů, které se z automobilového průmyslu šíří do dalších odvětví. Kromě zmíněného automobilové průmyslu jde i o dodavatelské firmy z oborů, jako je textilní, elektrotechnický, plastikářský či papírenský průmysl, které jsou na finální výrobce automobilů napojené. Omezování výroby již hlásí i řada firem z Plzeňského kraje. Vzhledem k tomu, že Kurzarbeit, který by měl podobné problémy systémově řešit, nebyl dosud schválen Evropskou komisí, shodla se vláda na jednání tripartity 18.10. se zástupci zaměstnavatelů a odborů na aktivizaci programu Antivirus. V jednání je stále několik scénářů. O konkrétních podmínkách rozhodne kabinet na některém z následujících jednání.
Další výzvu pro trh práce v Plzeňském kraji přineslo rozhodnutí vedení firmy Panasonic o ukončení výroby televizorů v plzeňské pobočce firmy k 1.4.2022. Toto rozhodnutí bylo dne 19. 10. 2021 oznámeno zaměstnancům a odborům. Dne 20. 10. 2021 proběhlo jednání zástupců firmy na ÚP ČR, krajské pobočce v Plzni. Ze strany Úřadu práce byla nabídnuta intenzivní spolupráce, mimo možnosti zaevidování pracovníků ohrožených propuštěním jako zájemce o zaměstnání také účast v projektu Outplacement, zaslání mobilního týmu ÚP přímo do firmy, vyhrazení časového úseku na ÚP pouze pro zaměstnance firmy Panasonic či poskytování poradenství dle časových potřeb zaměstnanců.
Firma Panasonic v současné době v plzeňské pobočce zaměstnává cca 760 kmenových zaměstnanců (a 40 kmenových zaměstnanců na MD) a cca 560 agenturních zaměstnanců. Záměrem je k 31. 3. 2022 propustit cca 470 kmenových zaměstnanců (a všechny agenturní zaměstnance) s tím, že cca 80 pracovních pozic bude převedeno do výroby tepelných čerpadel, která v plzeňské pobočce zůstane a odhaduje se její každoroční 30 % nárůst. Firma zaměstnancům nabídne ukončení pracovního poměru k 31. 3. 2022 formou dohody s odstupným o dva měsíční platy vyšším, než jim zaručuje kolektivní smlouva.
Ředitel ÚP ČR, krajské pobočky v Plzni Ing. Zdeněk Novotný je přesvědčen o tom, že zaměstnanci za současné situace najdou rychle nové uplatnění: „Zájem o propouštěné zaměstnance již projevilo několik významných zaměstnavatelů i agentur práce a další do jednání vstupují. Pro zaměstnavatele i propouštěné zaměstnance máme připraven v rámci projektu OUTPLACEMENT komplexní balíček aktivit od poradenství, přes zprostředkování zaměstnání až po rekvalifikační kurzy a vzdělávání.“
Úřad práce je prostřednictvím projektu OUTPLACEMENT i dalších nástrojů připraven pomoci všem firmám, které jsou nuceny propouštět, ale i firmám, které naopak nové zaměstnance hledají. Více o projektu OUTPLACEMENT a možnostech zapojení naleznete v našem článku.