Na konci roku jsme dokončili projekci počtu žáků a tříd SŠ, která je nyní postupně prezentována našim partnerům a ředitelům středních škol. Cílem analýzy bylo prověření dopadu předpokládaného růstu počtu obyvatel kraje ve věku středoškolské docházky na potřebu kapacit SŠ v kraji. Zároveň lze porovnáním predikace se skutečným vývojem efektivně monitorovat změny zájmu o obory, úspěšnosti studia, ale také dalších parametrů (např. spádovost škol a oborů).
Srovnání projekce se skutečností školního roku 2020/21 ukázalo velmi solidní přesnost, a tedy i využitelnost použitého modelu pro žáky přicházející na SŠ přímo ze ZŠ. Odchylka projekce počtu žáků v celém kraji činila při 21,6 tis. pouze 11 žáků a projekce počtu tříd byla pouze o 1 třídu vyšší než skutečných 904 tříd v oborech pro žáky ze ZŠ.
Ačkoli se vzhledem k demografii dalo zvyšování počtu žáků očekávat, projekce ukázala, že dopad těchto změn bude značný a proběhne velmi rychle. Mezi roky 2019/20 a 2026/27 se počet žáků SŠ v kraji zvýší o 6,0 tis. (+29 %), přičemž 76 % z tohoto přírůstku připadá na okres Plzeň-město.
Největší potenciál k růstu počtu žáků je ve stupni úplné střední odborné vzdělání s maturitou bez výcviku (M), kde se školy budou muset vypořádat se zvýšením o více než třetinu, tedy o tři tisíce žáků. O 1,3 tis. (31 %) by se mohl zvýšit počet žáků oborů ve středním odborném vzdělání s výučním listem, o 500 žáků (41 %) v oborech středního odborného vzdělání s maturitou (L0) a o 200 žáků (29 %) v oborech nižšího středního odborné vzdělávání (E).
I při „víceoborových“ třídách lze reálně očekávat zvýšení počtu tříd na SŠ v kraji o čtvrtinu, přičemž tři čtvrtiny tohoto nárůstu by se mohlo odehrát v Plzni.
Počet žáků v 1. ročnících se zvýší z 5,7 tis v roce 2019 na 7,4 tis. v roce 2024 (+29 %), přičemž 3,5 tis. z tohoto počtu připadá na Plzeň. Naopak nejmenší relativní růst zřejmě nastane v okresech Tachov (+13 %) a Klatovy (+18 %). Podle stupně středního vzdělání relativně nejvíce vzroste počet žáků 1. ročníků v úplném středním odborném s maturitou a výcvikem (+45 %).
O 35 % vzroste mezi lety 2019 a 2027 počet absolventů. V okrese Plzni bude nárůst nejvyšší (z 2,3 tis. na téměř 3,3 tis., tj. +42 %).
Takto zásadní nárůst počtu žáků může mít velmi závažné důsledky. Některé SŠ narazí na hranici svých prostorových kapacit, a ještě více se projeví nedostatek pedagogů na školách, který řada škol pociťuje již dnes. Na druhé straně tyto změny vytváří prostor pro úpravu oborové struktury žáků SŠ v Plzeňském kraji v souladu s dlouhodobější perspektivou trhu práce posilováním nabídky v nejpotřebnějších oborech a jejich marketingem.