Podpora dalšího vzdělávání je strategická priorita na úrovni EU, ČR i Plzeňského kraje. Objektivním trendem je propojování počátečního a dalšího vzdělávání, což významně posiluje roli středních škol jako center celoživotního učení. Napomoci redefinici role středních škol mají připravované revize rámcových vzdělávacích programů i proces optimalizace sítě autorizovaných osob v rámci NSK, který probíhá v rámci projektu UpSkilling realizovaným Národním pedagogickým institutem.
Štědrou finanční podporu dalšího vzdělávání nyní přináší Národní plán obnovy, v rámci kterého je na vzdělávání v oblasti digitálních dovedností a Průmyslu 4.0 vyčleněno pro následující dva roky 7 miliard Kč, přičemž polovina je alokována pro firmy a polovina pro individuální vzdělávání.
Každý zájemce tak může v následujících třech letech využít na vzdělávání v těchto oblastech 50 tisíc Kč, přičemž vybírat si může z on-line Databáze rekvalifikací a vzdělávacích kurzů. Na neakreditované vzdělávání v minimální časové dotaci 16 hodin je možné získat dotaci do výše 82 %, akreditované kurzy jsou hrazeny v plné výši. Právě zde se skrývá velká příležitost pro školy, které mohou jako akreditované realizovat kurzy dalšího vzdělávání, které přímo vycházejí z jejího ŠVP nebo RVP příslušného oboru vzdělání, který mají zapsán v rejstříku škol.
Další příležitosti školám přináší dotační programy pro firemní vzdělávání. Firmy mohou stále čerpat z programu Povez II, případně prostřednictvím aktuálních výzev OPZ+ pro projekty se zjednodušeným vykazováním Podnikové vzdělávání nebo Společně za vzděláváním (zde prostřednictvím hospodářské komory – v Plzeňském kraji můžete kontaktovat Krajskou hospodářskou komoru v Plzeňském kraji).
Ve spolupráci s partnery se snažíme monitorovat nabídku vzdělávání v Plzeňském kraji, propojovat jí se službami kariérového poradenství a stimulovat vznik kurzů dle potřeb trhu práce. Posílení role škol v této oblasti vnímáme jako možnost pro zmírnění kritického nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a nástroj pro řešení problémů spojených s předčasnými odchody ze vzdělávání.
V pátek 31.3. jsme ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR, Krajským centrem vzdělávání a Ministerstvem práce a sociálních věcí uspořádali v prostorách InfoKariéry workshop, na kterém jsme zástupcům škol představili výše uvedené příležitosti v širším kontextu a poskytli jim praktické informace k možnostem zapojení. Koncept akce byl interaktivní. Velká část tak byla věnována diskuzi, odpovědím na praktické otázky a individuálním konzultacím.