Trh práce v České republice i Plzeňském kraji prochází zásadními změnami souvisejícími s demografickým vývojem, dopady epidemie Covid-19 i globálními megatrendy (digitalizace a robotizace, sdílená ekonomika, green deal). Jednou z klíčových činností Paktu zaměstnanosti je monitoring těchto změn a hledání cest, jak těmto změnám čelit a využít je pro rozvoj regionu. Proto jsme se zapojili coby regionální řešitelé do projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR KOMPAS. Podíleli jsme se na vývoji predikčního modelu i regionální verifikaci a do budoucna se budeme podílet na dalším rozvoji a využívání směrem k optimalizaci vzdělávacího systému a kariérovému poradenství.
KOMPAS dokáže předpovědět například:
které profese jsou perspektivní,
která odvětví průmyslu a služeb budou potřebovat nejvíce lidí,
jak se bude vyvíjet populace, mzdy či volná pracovní místa v jednotlivých regionech,
na jaké kompetence je dobré zaměřit nové rekvalifikační programy…
Model pracuje s demografií, počty absolventů oborů, vývojem sektorů a nabídkou a proměnou nabídky a poptávky na trhu práce. Výstupy projektu za jednotlivé kraje jsou volně dostupné na webu www.predikcetrhuprace.cz a mohou je kdykoliv využít zaměstnavatelé napříč odvětvími a obory, absolventi škol, kariéroví poradci či zástupci státní správy a samosprávy.
Predikce ukazuje úbytek zaměstnanců u rutinních a pomocných profesích ve zpracovatelském průmyslu, dopravě či skladování, ale také v oblasti zprostředkování služeb. I v budoucnu bude růst poptávka po řemeslnících, poptávka po operátorech strojů se zvýší na úkor nekvalifikovaných profesí. Odvětvími v Plzeňském kraji s největším očekávaným poklesem zaměstnanosti jsou Dřevozpracující, papírenský a tiskárenský průmysl a Velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel. To se projevuje i oborů vzdělávání, kde se největší pokles očekává u oborů ekonomie, obchod a doprava. Naopak jedna z nejvyšších napříč všemi zkoumanými kategoriemi zaměstnání je predikce růstu počtu zaměstnanců v rámci kategorie Analytiků a vývojářů softwaru a počítačových aplikací. Za posledních 10 let se jejich počet v Plzeňském kraji více než zdvojnásobil a predikce předpokládá do roku 2025 nárůst o dalších 500 pozic.
Nesoulad nabídky a poptávky na trhu práce si v následujících letech vyžádá značné investice do dalšího vzdělávání, ať už v podobě zvyšování kvalifikace zaměstnanců (upskilling), tak v podobě změny kvalifikace (reskilling).Výchozí pozice České republiky v této oblasti není dobrá. V roce 2021 se zde průběžně vzdělávalo pouze 5,8 % dospělých, což je daleko za průměrem EU, který činí 10,8 % a zejména severskými zeměmi, kde se vzdělávalo kolem 30 % osob. Alarmující je, že jejich počet se v posledních 10 letech spíše snižoval.
Mění se i soubory dovedností, které jsou pro tradiční i nová povolání potřeba. Mezi ty patří digitální dovednosti, vyšší kognitivní dovednosti, mezilidské dovednosti, a především schopnost adaptace na přicházející změny. Predikce ukazují, že velká část požadavků na další vzdělávání bude spojena s digitálními kompetencemi. Kromě kompetencích spojených s průmyslem 4.0, kterým se věnujeme při aktualizaci školních vzdělávacích programů a odborných kompetencí spojených s digitalizací procesů ve službách půjde i o základní počítačové dovednosti jejíchž význam již nyní roste ve všech oborech a profesích. Tuto skutečnost reflektuje Národní plán obnovy, v rámci kterého je na následující 3 roky alokováno 7 mld. Kč na celoživotní vzdělávání zaměřené na rozvoj digitálních dovedností v oblasti IT a rozvoj digitálních dovedností v oblasti Průmyslu 4.0. Plán počítá také s vytvořením jednotné databáze dalšího vzdělávání a vznikem sítě moderních vzdělávacích center, která by svým materiálně technickým vybavením odpovídala technologickým výzvám spojeným s procesy digitalizace a potřebami průmyslu 4.0. Vzhledem k rozšíření cílových skupin budou kurzy dostupné pro každého zájemce, což by mělo zásadně zvýšit poptávku po dalším vzdělávání.
- Predikci profesí, oborů a vzdělání si můžete vyzkoušet na Predikce trhu práce – Kompas (predikcetrhuprace.cz).
- Více o Národním Plánu obnovy se dozvíte na Národní plán obnovy (planobnovycr.cz).