Budoucnost profesí a trendy, které je ovlivňují. Možnosti jejich poznání a využití. To jsou oblasti dlouhodobého odborného zájmu Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje a její observatoře zaměstnanosti.
Téma budoucnosti profesí neztrácí nic na své aktuálnosti ani v dnešní nejisté době. Naopak, právě v době krizí dochází k zásadním změnám na trhu práce, které je nutné popsat a patřičně reflektovat. Proto jsme ve středu 21.10. na toto téma uspořádali on-line seminář pro partnery PZ PK. O atraktivitě tématu svědčí í zájem účastníků, kterých bylo více než 50 včetně kolegů ze sousedního Bavorska.
Základem semináře bylo představení perspektiv profesí v Plzeňském kraji podle predikčního modelu projektu Kompas, který si klade za cíl vytvoření systému spolehlivých predikcí, který by umožňoval reflexi podstatných dopadů zásadních trendů na trh práce včetně specifik regionálního vývoje. Základní vstupy systému představují makroekonomická data a predikce, ekonomické vztahy mezi odvětvími a zahraniční migrace zaměstnanců.
Výstupy jsou následně verifikovány ve spolupráci se zástupci zaměstnavatelů. První verifikace v Plzeňském kraji proběhla v červnu 2020 a tento seminář byl první akcí, na které jsme výstupy představili širší odborné veřejnosti. Výstupy predikce jasně ukazují pokles počtu zaměstnaných ve skupinách hlavní třídy Řídící pracovníci jakož i počtů zaměstnaných ve skupinách hlavních tříd Pracovníci ve službách a Řemeslníci. Oproti tomu vesměs poroste počet zaměstnaných ve skupinách hlavní třídy Specialisté a zaměstnaných ve zdravotnictví a sociálních službách.
Hlavní analytik PZ PK Pavel Beneš provedl také srovnání se systémem Fachkräfte Monitor (WifOR), který využívá 9 spolkových zemí SRN a 3 spolkové země Rakouska, a který kromě predikce umožňuje také porovnání nabídky pracovních sil a poptávky po nich. Konkrétní metodiku tvorbu tohoto systému a strukturu údajů následně podrobně vyložil ředitel úřadu práce v bavorském Weidenu Thomas Würdinger. Zásadním společným znakem, se kterým se trh práce v Plzeňském kraji a sousední Horní Falci budou muset vypořádat, je úbytek dostupných pracovních sil.
Ve druhém bloku jsme se zaměřili na dlouhodobé globální trendy, které kromě nabídky a poptávky po konkrétních profesích ovlivňují také jejich náplň, a to zejména v oblasti vyžadovaných dovedností a kompetencí. Jedná se o trendy demografické (stárnutí populace), sociokulturní (změna preferencí), ale také o trendy související s investicemi, outsourcingem a posunem ve významu částí hodnotového řetězce. V neposlední řadě také o zásadní technologické změny spojené s digitalizací a automatizací. Účastníci se seznámili také s praktickou aplikací predikčních modelů v různých okolních zemích (Rakousko, Slovensko, Německo, USA, Velká Británie). Na těchto modelech jsme ukázali, že objektem hodnocení nabídky a poptávky i predikce se kromě oborů a profesí stávají právě dovednosti a kompetence, což umožňuje pružně reagovat na neustále zrychlující změny na trhu práce.
Konkrétní nástroje v oblasti kariérového poradenství a celoživotního vzdělávání následně představil ředitel KCVJŠ Lukáš Vlček a jednatelka společnosti Grafia a prezidentka AIDV Jana Brabcová.
Na závěr semináře vystoupili Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství Plzeňského kraje a ředitel Úřadu práce – krajské pobočky v Plzni Zdeněk Novotný, kteří se přihlásili k využívání predikčních modelů pro optimalizaci systému vzdělávání i služeb zaměstnanosti. Cenou inspiraci jim v tomto směru poskytl Thomas Würdinger, který ve svém druhém vystoupení ukázal, jak jsou predikční modely využívány v německém prostředí.
Záznam on-line semináře je dostupný na odkaze ZDE.