Krajské správy ČSÚ po roce opět vydaly krajské statistické ročenky, které obsahují souhrnné informace za jednotlivé kraje i dílčí územní celky. Zdrojová data pocházejí především z roku 2020. Jak si vedl Plzeňský kraj ve srovnání s ostatními regiony?
Rok 2020 byl poznamenán zejména pandemií Covidu19. Ve všech krajích s výjimkou Prahy byl počet zemřelých vyšší než počet živě narozených. Meziroční nárůst počtu obyvatel zaznamenaný v pěti krajích tak byl způsoben zejména kladným saldem stěhování. Mezi tyto kraje patřil také Plzeňský kraj, kde přibylo 1,1 tis obyvatel. Nadále pokračoval trend stárnutí obyvatelstva. Stejně jako v ostatních krajích, i v tom Plzeňském převažovali senioři nad dětmi.
Dle údajů Ředitelství služby cizinecké policie žilo v roce 2020 v Plzeňském kraji 42 tis. cizinců, z toho polovina v Plzni. Nejvíce (12,3 tis.) bylo občanů Ukrajiny. V mezikrajském rovnání se jedná o 4. nejvyšší počet cizinců po Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.
Zaměstnanost se v posledních letech vyvíjela příznivě, v roce 2020 však téměř ve všech krajích, včetně Plzeňského, došlo k poklesu. Obecná míra nezaměstnanosti (podle výsledků výběrového šetření pracovních sil) se po dlouhodobém poklesu zvýšila. Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti ve výši 2,2 % obsadil v mezikrajském srovnání sdílené 5. místo.
Průměrná hrubá měsíční mzda ve všech krajích již několik let za sebou nepřetržitě rostla, v roce 2020 se však tempo růstu zpomalilo. Nejvyšší průměrnou hrubou mzdu brali lidé v Praze (47 847 Kč) a s odstupem více než 7,4 tis. Kč následoval Středočeský kraj. Plzeňský kraj s průměrnou mzdou ve výši 37 397 Kč byl v mezikrajském srovnání 4. s mírným odstupem za Jihočeským krajem.
Na předních místech se Plzeňský kraj nacházel i ve většině makroekonomických ukazatelů. Základním makroekonomickým ukazatelem je Hrubý domácí produkt (HDP), který vyjadřuje hodnotu vytvořenou v národním hospodářství regionu za rok. V Plzeňském kraji dosáhl v roce 2020 HDP 276 mld. Kč (v běžných cenách). Podíl krajského HDP na ČR činil stejně jako v roce 2019 4,8 %. V období 2006 až 2016 se Plzeňský kraj pohyboval kolem 3.-4. pozice (po Praze a Jihomoravském, popř. Středočeském kraji), v období 2017-2020 klesl až na 5. místo (měřeno v HDP na 1 obyvatele) v mezikrajském srovnávání. Čistý disponibilní důchod domácností (ČDDD) přepočtený na 1 obyvatele, který se využívá pro hodnocení úrovně materiálního bohatství domácností měl Plzeňský kraj v mezikrajském srovnání s hodnotou 279 tis. 3 nejvyšší po Praze a Středočeském kraji.
To jsou jen některé ze zajímavých údajů, které lze z Krajské statistické ročenky 2021 vyčíst. Statistické ročenky za všechny kraje i vzájemné srovnání krajů naleznete na stránkách ČSÚ: Ročenky | ČSÚ (czso.cz).
Partneři Plzeňského kraje mají k dispozici makroekonomickou charakteristiku i údaje z trhu práce zpracované přehledně a interaktivně v Power BI v sekci Observatoř zaměstnanosti v partnerské čísti webu www.pzpk.cz.