Válka na Ukrajině se významně dotýká také Plzeňského kraje. Řada zaměstnavatelů se aktivně zapojila do pomoci uprchlíkům a rodinným příslušníkům svých zaměstnanců. Situace se projevila i na trhu práce. Odchody Ukrajinců, kteří se vydali bránit zemi proti ruské agresi, zaznamenala většina zaměstnavatelů, nejcitelněji v oblasti stavebnictví. Obavy z masového odchodu se ale nepotvrdily. Opačným směrem směřují zejména ženy s dětmi.
Mezi uprchlíky převažují ženy s dětmi
Dle aktuálních dat Ministerstva vnitra (k 28.3.) nalezlo v Plzeňském kraji útočiště již 17 tisíc uprchlíků, což představuje 3 % podíl na celkovém počtu obyvatel v kraji. V mezikrajském srovnání je tento podíl třetí nejvyšší po Praze a Karlovarském kraji. Více než polovina z celkového počtu uprchlíků je registrována v okrese Plzeň město, který vykazuje i nejvyšší podíl uprchlíků na obyvatelstvu (4,8 %). Druhý nejvyšší počet (1 958) i podíl (3,7 %) vykazuje okres Tachov. Potvrzuje se, že pokud zde uprchlíci mají rodinné či jiné sociální vazby, snaží se jich využít a směřují do oblastí, kde nějaké kontakty mají.
Z celkového počtu je 11,5 tisíc žen a 5,5 tisíc mužů. U osob v produktivním věku je počet žen vůči mužům více než čtyřnásobný. Nejméně (433) je osob v důchodovém věku, což je pouze 2,5 % z celkového počtu příchozích. Významný podíl naopak představují děti. Mezi uprchlíky je 1,7 tisíce dětí v předškolním věku (10,1 %), 3,7 tisíc ve věku 7-15 let (21,7 %) a 1,2 tisíc ve věku 16-18 let (6,8 %).
Denně aktualizované informace jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra ZDE.
Zatím nejsou dostupné informace o vzdělání a odbornosti uprchlíků. Při registraci a vyřizování víz jsou pro urychlení procesu shromažďovány pouze základní informace. Podrobnější informace budou dostupné až více Ukrajinců začne shánět práci a budou žádat o zavedení do evidence Úřadu práce jako zájemci o zaměstnání.
Organizace v Plzeňském kraji pomáhají
Řešení krizové situace a poskytování pomoci se intenzivně věnuje Plzeňský kraj, Úřad práce a řada státních i neziskových organizací. Prvního března zahájilo činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které již poskytlo pomoc 14 tisícům uprchlíků. V krajském asistenčním centru působí také zástupci neziskových organizací, kteří společně s městem Plzeň koordinují humanitární pomoc pro příchozí z Ukrajiny. Plzeňský kraj zřídil na svém webu také speciální sekci k situaci na Ukrajině. Jsou zde veškeré informace, GPS souřadnice KACPU a kontakty, a to i v ukrajinštině (Odkaz ZDE).
Bohužel již byla také zaznamenány případy, kdy se nejrůznější podvodníci a nelegální agentury práce pokoušejí na uprchlících parazitovat. Bojovat proti těmto praktikám se snaží policie i Státní úřad inspekce práce (SÚIP), a to kontrolami i informační osvětou.
Velkému náporu čelí pracoviště Úřadu práce, zejména v souvislosti s vyřizováním humanitární dávky, která od 21. 3. 2022 nahradila jednorázovou dávku MOP. O humanitární dávku je možné žádat elektronicky prostřednictvím aplikace, kterou je možné stáhnout z adresy davkyuk.mpsv.cz. Aby vše probíhalo co nejrychleji, doporučuje ÚP ČR občanům Ukrajiny, aby si před první výplatou humanitární dávky zřídili bankovní účet v ČR, včetně bankovní identity. Pak je možné požádat prostřednictvím aplikace na základě požadovaných podkladů, tedy čísla pasu a uvedení víza. Informace pro občany Ukrajiny a jejich zaměstnavatele na stránkách Úřadu práce k dispozici ZDE.
Legislativa otevřela Ukrajincům trh práce
Úřad práce pomáhá také s hledáním vhodného zaměstnání. Od 21. 3. 2022 je účinná nová právní úprava „Lex Ukrajina“, která občanům Ukrajiny prchajícím před tamním konfliktem umožňuje na základě pobytového víza za účelem strpění/dočasné ochrany (uděluje Ministerstvo vnitra) volný vstup na český trh práce. Už tedy nepotřebují povolení k zaměstnání nebo zaměstnaneckou kartu, jako tomu bylo do konce minulého týdne (psali jsme ZDE). Na základě pobytového víza za účelem strpění/dočasné ochrany si může občan Ukrajiny v ČR najít sám zaměstnání u každého zaměstnavatele, který hledá nové zaměstnance. Není nutné žádat o žádné oprávnění k zaměstnání, pouze zaměstnavatel nahlásí ÚP ČR jeho nástup a není se tak nutné spoléhat na žádné zprostředkovatele.
Zaměstnání usnadní znalost jazyka a flexibilní úvazky
Pracovní trh v Plzeňském kraji dlouhodobě trpí nedostatkem pracovních sil. Kraj evidoval k 28. 2. 2022 celkem 36 083 neobsazených pracovních míst (psali jsme ZDE). Z tohoto pohledu by uprchlická vlna mohla pomoci snížit dlouhodobé napětí na trhu práce. V delším časovém horizontu proto bude představovat zásadní výzvu optimální využití kvalifikace a potenciálu uprchlíků. V praxi se však ukazuje, že klíčem k získání kvalifikovanější práce v Česku je pro uprchlíky znalost alespoň základů českého jazyka.
Kromě jazykové bariéry představuje další zásadní problém struktura uprchlíků, mezi nimiž dominují ženy s malými dětmi. Integraci na trh práce by proto podpořilo zlepšení využívání flexibilních úvazků a zvýšení kapacit zařízení péče o děti.
S integrací pomohou adaptační a dětské skupiny
K překonání krizové situace, integraci dětí a podpoře zaměstnanosti ukrajinských matek mají přispět adaptační a dětské skupiny. Kapacity pro adaptační skupiny vznikají po celém kraji při místních domech dětí a mládeže a základních a mateřských školách. MPSV hodlá podpořit tyto skupiny dotačním programem, který by měl být spuštěn v polovině dubna.
Minulý týden byla vypsána výzva na budování kapacit dětských skupin z Národního plánu obnovy s alokací ve výši 2,7 miliardy korun, která nabízí výjimečnou možnost pro zvýšení kapacity zařízení péče o děti. Obce, příspěvkové organizace územně samosprávných celků, neziskové organizace i další žadatelé mohou získat až 100 % finančních prostředků na nákup nemovitostí včetně pozemků či výstavbu, rekonstrukce a úpravy objektu či zázemí pro dětské skupiny (psali jsme ZDE).