Plzeňský kraj nemůže stavět na levné pracovní síle a zahraničních zaměstnancích. Je nejvyšší čas postavit prosperitu kraje na podpoře vzdělanosti a rozvoji kompetencí jeho obyvatel. Takový byl hlavní cíl Strategie lidského kapitálu, která vznikla v úzké spolupráci Plzeňského kraje, zaměstnavatelů a institucí z oblasti zaměstnanosti a vzdělávání.
Měla by se stát hlavním koncepčním dokumentem pro rozvoj kraje pro oblasti zaměstnanosti a vzdělávání s přesahem do integrace cizinců, podpory inovací nebo marketingu kraje. Sloužit bude ke koordinaci a podpoře aktivit zaměřených na všestranný rozvoj regionu.
„Technologický vývoj nás směruje ke znalostní ekonomice, ve které představuje lidský kapitál hlavní rozvojový faktor pro zajištění konkurenceschopnosti regionů. Pro exportně orientovaný Plzeňský kraj se jedná o vůbec nejvýznamnější zdroj, který má k dispozici,“ řekl k důvodu zpracování tohoto dokumentu Marcel Gondorčín, manažer Paktu zaměstnanosti.
Na základě analýz Paktu zaměstnanosti i znalostí a zkušeností partnerů bylo definováno šest zásadních strategických oblastí pro rozvoj lidského kapitálu v Plzeňském kraji. První dvě oblasti směřují do oblasti vzdělávání. „V těchto oblastech máme na co navázat. Máme kvalitní a výborně vybavené střední školy a rozvinutou spolupráci se zaměstnavateli. Nyní se s ohledem na rychlost změn na trhu práce chceme zaměřit na rozšíření kompetenčního vzdělávání a vybudování systému pro reflexi těchto změn ve vzdělávacích programech,“ poukázal na některá z hlavních opatření v této oblasti náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc a dodal: „S tím úzce souvisí i třetí strategická oblast, která se zabývá kariérovým poradenstvím a dalším vzděláváním. Je nutné propojit tyto oblasti s počátečním vzděláváním a naše školy v tom musí hrát významnou roli.“
Další strategické oblasti se zaměřují na zlepšení využití potenciálu cizinců a znevýhodněných skupin obyvatel. „Základní kvantitativní faktor pro rozvoj lidského kapitálu v Plzeňském kraji představuje demografický vývoj. Pro trh práce bude zásadní, jak se v regionu podaří integrovat cizince a využít potenciál stárnoucí populace,“ zdůraznil hlavní analytik Paktu zaměstnanosti Pavel Beneš. Poslední strategická oblast se zaměřuje na marketing vzdělanosti dovnitř i vně regionu a na vytváření podmínek pro stabilizaci vzdělaných obyvatel v kraji.
Strategie byla představena na Výroční konferenci Paktu zaměstnanosti, které se zúčastnila více než stovka partnerů z řad zaměstnavatelů, škol a dalších organizací z oblasti zaměstnanosti či vzdělávání. Na využití závěrů strategie pro rozvoj regionu by se mělo podílet 25 aktérů, kteří jsou garanty jednotlivých opatření v oblasti své působnosti.
„Všem partnerům, kteří se na formulaci strategie i návrhu konkrétních opatření podíleli, patří velké poděkování. Nyní se musíme soustředit na to, abychom co nejvíce aktivit uvedli v život a naplnili stanovené cíle a společně vytvořili příznivé podmínky pro rozvoj potenciálu každého člověka v Plzeňském kraji,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Petr Vanka.