Rok 2020 výrazně poznamenala pandemie Covid-19. Oblast zaměstnanosti i celá společnost musí čelit dříve nevídané míře nejistoty a zásadním změnám turbulentně proměňujícím celý trh práce. Více než kdy jindy bude potřeba koncepční přístup k poznání a řešení strukturálních výzev v oblasti demografie, ekonomiky i vzdělávacího systému. Kromě akcelerace strukturálních změn na trhu práce v souvislosti s digitalizací a Covid-19 musíme čelit stárnutí populace, závislosti na zahraniční pracovní síle, ale také omezeným kapacitám škol s ohledem na růst počtu žáků a stárnutí pedagogických sborů. Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje je připraven všem výzvám s Vaší pomocí čelit.
Hlavní princip naší činnosti bude spočívat v kontinuálním zjišťování a reakci na potřeby firem, a to způsobem, který umožní využívat synergií existujících nástrojů, naše členy nezatěžovat, ale naopak díky koordinaci aktivit na území Kraje administrativní zátěž pro zaměstnavatele snižovat.
Plán činnosti pro rok 2021 jsme rozpracovali dle hlavních oblastí zájmu a příslušných strategických cílů:
- Znát krátkodobé i střednědobé potřeby trhu práce (TP)
- Zlepšit účinnost kariérového poradenství
- Rozvoj pregraduálního vzdělávání alespoň podle střednědobých potřeb TP
- Rozvoj dalšího vzdělávání podle potřeb TP
- Větší aktivní zapojení zaměstnavatelů do činnosti Paktu
Hlavním nástrojem pro všechny výše uvedené oblasti budou představovat oborové kulaté stoly, v rámci kterých budeme hledat či představovat řešení identifikovaných problémů a potřeb.
První oblast je základem pro všechny ostatní. Ve spolupráci s Úřadem práce proto budeme pokračovat v monitoringu zaměstnavatelů a využívání získaných dat pro optimalizaci dalších aktivit. Ve spolupráci s partnery budeme projednávat, interpretovat a verifikovat model predikce potřeb práce, který byl vytvořen v rámci projektu Kompas a který budeme dále rozvíjet, například i díky spolupráci se sousedním Bavorskem.
Predikce budou využívány také pro zlepšení účinnosti kariérového poradenství. V této oblasti se zaměříme na marketing nástrojů (studujvpk.cz, poradcevpk.cz) vzhledem k cílovým skupinám a posilování spolupráce s dalšími aktéry (např. v rámci platformy Posviť si na budoucnost). I do této oblasti se pokusíme více zapojit zaměstnavatele a zvýšit využívání kariérového poradenství směrem k zaměstnancům.
Na zjištěných potřebách trhu práce budou postaveny také konkrétní aktivity cílené na rozvoj pregraduálního vzdělávání. Budeme pořádat workshopy k vytvořeným analýzám (Predikce vývoje počtu absolventů SŠ, Toky zaměstnanosti, Regionální profil trhu práce). Vzdělávací politiku Kraje či ZČU podpoříme aktualizací perspektiv absolventů ve vazbě na analýzu kapacit škol a věkové struktury pedagogů. Pomocí kulatých stolů, konzultací a iniciace projektů budeme podporovat zvyšování kvality a rozšiřování forem spolupráce mezi školami a firmami dle jednotného standartu.
Spolupráci škol a firem budeme podporovat také v oblasti dalšího vzdělávání, a to na základě zjišťování kvalifikačních potřeb, které využijeme rovněž pro informační podporu Úřadu práce. V této oblasti se zaměříme také se na zlepšení koordinace mezi systémovými projekty a komunikace mezi krajskými aktivitami a odpovědnými ministerstvy.
Průběžně budeme zjišťovat Vaše potřeby a nabízet další služby, které by Vám pomohly překlenout složitou dobu, kterou procházíme. Doufáme, že co nejvíce aktivit bude možné realizovat fyzicky, ale v případě potřeby jsme připraveni přenést je do virtuálního prostoru.