Vstup do nového roku nezměnil nic na dlouhodobě panujícím nedostatku pracovních sil, kdy firmy pouze obtížně hledají zaměstnance (aktuální informace ZDE). Prognózy expertů (např. ZDE) předpokládají pokračování trendu růstu mezd, byť tempem nižším, než tomu bylo v roce minulém.
I přes zvyšování mezd se firmy potýkají s vysokou fluktuací, přičemž některé podniky opouští až každý třetí zaměstnanec. Vyplývá to z loňského mzdového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Za této situace představuje politika odměňování jednu z hlavních zbraní personalistů v boji zejména o kvalifikované zaměstnance. Zásadní strategickou výhodu představuje znalost aktuální ceny pracovní síly na trhu. Dle loňského průzkumu ČNOPK skoro tři čtvrtiny zúčastněných firem svým zaměstnancům nabízí motivační a věrnostní finanční prémie, rozšířené jsou i náborové odměny, které se pohybují mezi 5 a 10 tisíci. Třetina zaměstnanců pak dostává 13. plat.
Podklady pro mzdovou analýzu mohou manažeři čerpat ze statistik ČSÚ, partnerům Paktu zaměstnanosti je k dispozici Analýza vývoje mezd v Plzeňském kraji (prezentace pro veřejnost ZDE). Personalisté a manažeři ovšem většinou potřebují aktuální a podrobnější údaje, které nabízejí přímé srovnání mezd u jednotlivých pozic, ale také informace o plánovaném navýšení mezd, míře fluktuace a nemocnosti zaměstnanců či nabídce firemních benefitů. Takové informace lze získat pomocí komerčních mzdových benchmarkingů, jako je například výše zmíněný průzkum ČNOPK, který aktuálně probíhá a zahrnuje téměř 70 pracovních pozic ve výrobě, IT, logistice a nákupu, administrativě a financích, a to v podrobnějším územním členění. Více informací o průzkumu naleznete ZDE.