Poslední aktualizace: 5.5.2020
Neustále se vyvíjející situace kolem výskytu nového koronaviru se významně dotýká také zaměstnavatelů v Plzeňském kraji. Situaci sledujeme a přinášíme pro Vás přehledně ty nejdůležitější informace.
Povinnosti zaměstnavatelů
- Zaměstnavatelé i zaměstnanci musí dodržovat krizová opatření, která Vláda vydává v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem. Jedná se zejména o omezení pohybu osob s účinností ode dne 16. března 2020 až do 17. května 2020. Mimo jiných jsou nadále povoleny cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Kompletní aktualizované informace naleznete na stránkách Vlády ČR ZDE. Anglicky ZDE.
- AV souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Dne 30. dubna 2020 schválila vláda nové usnesení č. 495 pro vstup občanů ČR a cizinců na území ČR (viz příloha). Osoby vstupující na území ČR mají i nadále povinnost (kromě výjimek) předložit při vstupu na území potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19. Otázky a odpovědi Ministerstva zahraničních věcí k vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s cestováním naleznete ZDE. Anglicky ZDE.
- MPSV vydalo aktualizovaný dokument Koronavirus a pracovněprávní souvislosti, který informuje o postupu v případech, kdy zaměstnanec nemá nařízenou karanténu, ale je obava, že je infikován; nachází se v nařízené karanténě v cizině nebo v nařízené karanténě na pracovní cestě. Naleznete jej ZDE. Anglicky ZDE.
- MPSV připravilo Pracovněprávní desatero boje s koronavirem – srozumitelný návod na řešení všech situací, které mohou nastat během současných mimořádných opatření. Dokument naleznete ZDE.
- Vláda projednala a schválila předběžný scénář uvolňování mimořádných opatření. Časový harmonogram níže byl aktualizován a je platný k 30. 4. Přehled naplánovaných postupných kroků naleznete ZDE.
Doporučení pro zaměstnavatele
- Ministerstvo zdravotnictví vydalo pro zaměstnavatele manuál pro prevenci před nakažením virem způsobujícím onemocnění COVID-19 na pracovišti. Naleznete ZDE.
- Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje v tiskové zprávě ZDE, aby zaměstnavatel zjišťoval způsobilost k práci prostřednictvím mimořádných lékařských prohlídek.
- Zaměstnavatel by měl provádět osvětu mezi zaměstnanci, omezit osobní setkání a pracovní cesty, zvážit častější úklid prostor, vybavit zaměstnance ochrannými pomůckami, omezit pohyb třetích osob v prostorách zaměstnavatele, umožnit zaměstnancům práci z domova, zajistit zvýšenou desinfekci pracoviště.
- Zaměstnavatel by měl pravidelně informovat své zaměstnance o přijatých a plánovaných opatřeních, aktualizovat kontaktní údaje zaměstnanců a také osob, na které se mají zaměstnanci obrátit v případě dotazů ohledně koronaviru.
- V případě, že dojde k situaci, kdy je zaměstnanec poslán domu v rámci částečné nezaměstnanosti, měl by být zaměstnavatelem přesně informován o výši náhrady mzdy (dle zákonného předpisu nebo kolektivní smlouvy) a dalším postupu.
Liberační daňový balíček
V pondělí 16. března 2020 Vláda schválila balíček opatření v oblasti daní. Daňoví poplatníci mohou od pondělí 16. března odložit některé platby žádostí o posečkání úhrady daně, žádostí o úpravu (snížení) záloh anebo o výjimku z jejich placení, žádostí o odpuštění sankcí v případě prodlení, žádostí o prodloužení lhůty pro některá daňová přiznání. Přesné technické parametry liberačního balíčku byly v pondělí 16. března zveřejněny ve Finančním zpravodaji (k dispozici ZDE).
Pro lepší orientaci byl na webu Finanční správy zveřejněn návod pro poplatníky, který co nejsrozumitelněji stanoví, jak mohou postupovat.
Po jednání vlády 23.3. ministryně financí avizovala, že co nejdříve rozšíří daňový liberační balíček vyhlášený minulý týden o další prominutí. Tzv. LIBERAČNÍ BALÍČEK II. mimo jiné obsahuje prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob, prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, zavedení institutu Loss carryback, pozastavení povinnosti elektronicky evidovat tržby pro subjekty spadající do všech fází EET (více ZDE).
Vzory nejaktuálnějších žádostí a smluv ke stažení na webu Hospodářské komory ČR ZDE.
Subvence pro firmy
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo několik opatření na podporu malých a středních podniků:
- Bezúročné půjčky Úvěr COVID I (příjem žádostí pozastaven).
- Program COVID II. I v tomto případě je současná alokace 5 miliard Kč. V tomto případě bezúročné půjčky s ročním odkladem začínají na 10 tisících Kč a končí na 15 milionech Kč. Zde se jedná o úvěry od komerčních bank, za které se zaručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB). Podrobnosti najdete ZDE. První kolo bylo otevřeno do 3.4. 2020 a těšilo se velkému zájmu. Očekává se spuštění dalšího kola.
- Finanční příspěvek pro OSVČ ve výši 424 Kč za každý den v karanténě/ošetřování člena rodiny. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců.
- Kompenzační bonus ve výši 25 tisíc Kč pro OSVČ (více ZDE).
- Až 200 miliard korun formou záruk za bankovní úvěry by měla poskytnout Exportní garanční a pojišťovací společnost („EGAP“) v rámci dalšího balíčku krizového financování. Podle posledních informací by o tuto formu podpory mohly žádat společnosti s více než 250 zaměstnanci, u kterých alespoň 20 % tržeb za loňský rok pochází z exportu, a to i v rámci subdodávek exportním společnostem. Více ZDE.
- Současně MPO ve spolupráci s ostatními resorty připravuje další finanční podporu i jiné formy pomoci.
S dotazy ohledně nástrojů finanční podpory s ohledem na COVID-19 se můžete obracet na pracovníky regionální kanceláře CzechInvest .
Jméno | Telefon | |
Milan Kavka | +420 727 805 856 | milan.kavka@czechinvest.org |
Tomáš Chmelík | +420 601 575 756 | tomas.chmelik@czechinvest.org |
Martina Malíková | +420 725 527 253 | martina.malikova@czechinvest.org |
Podpora zaměstnanosti
Ve čtvrtek 19. 3. 2020 vláda schválila návrh program ochrany zaměstnanosti Antivirus. Má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. První dva režimy byly schváleny 19.3. (více tisková zpráva ZDE), další tři režimy 23.3. (tisková zpráva ZDE).
Program Antivirus, který realizuje Úřad práce České republiky, se rozběhl v pondělí 6. dubna. Žádosti o náhrady mezd lze podávat prostřednictvím webové aplikace na www.uradprace.cz. Programu Antivirus byl prodloužen a poběží až do konce května.
Nárok na příspěvek na náhradu mezd mají zaměstnavatelé, kteří mají buď zaměstnance na karanténě nebo v izolaci, nebo museli uzavřít své provozovny na základě některého z opatření vlády (resp. ministerstva zdravotnictví). Žádat mohou i ti zaměstnavatelé, u kterých došlo k omezení nebo uzavření provozu z důvodu snížení poptávky či nedostatku surovin vstupních materiálů. Podle druhu překážek v práci bude poskytována v náhrada režimu A ve výši 80% náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 39 000 Kč za jednoho zaměstnance měsíčně a v režimu B ve výši 60% náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 29 000 Kč za jednoho zaměstnance měsíčně. Kompletní manuál MPSV pro zaměstnavatele můžete nalézt zde.
Projekty:
- Platforma integrující projekty, které pomáhají zdraví, ekonomice a sounáležitoti – ZDE.
- Projekt Zachraň práci, v jehož rámci je možné sdílet zaměstnance ZDE
- Projekt Vyrábějme v Česku – v návaznosti na projekt „Zachraň práci!“ Hospodářská komora společně se společnostmi MONTO, JURENT a za podpory SVAZU MĚST A OBCÍ přišla s novým projektem Vyrábějme v Česku – ZDE.
Opatření na pomoc podnikatelům a živnostníkům (přehledně na stránkách MPO): ZDE
Pravidelně aktualizovaný přehled nejdůležitějších zpráv z médií od Hospodářské komory ČR
Aktuální informace pro podnikatele v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 naleznete na stránkách Hospodářské komory ČR: ZDE.
Speciální informační linka MPO pro živnostníky a podnikatele má telefonní číslo: 224 854 444.
S ohledem na rychlý vývoj situace a jejího legislativního rámce lze nadále očekávat, že zejména informace týkající se krizových opatření se budou měnit. Budeme Vás o nich nadále informovat.