Poslední aktualizace: 22.3.2022
Důsledky virové epidemie se přímo týkají také obyvatel v postavení zaměstnanců. Kromě pracovní neschopnosti (zaměstnancům prvních 14 dnů vyplácena náhrada mzdy ve výši 60% a od 15. dne nemocenská) v souvislosti se současnou epidemií mohou zaměstnanci ocitnout v situacích:
- Kdy jim je nařízena povinná karanténa – v takovém případě mají nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku. Stejná náhrada náleží zaměstnanci také v případě, kdy je provozovna ve které je zaměstnán uzavřena z karanténních důvodů. Zaměstnavatelé mohou požádat stát o náhradu takto vynaložených prostředků.
- Kdy jim zaměstnavatel nemůže přidělit práci neboť je mu nařízeno uzavření provozu (nikoli v případě, že se tak rozhodne sám zaměstnavatel např. z důvodu poklesu poptávky) – v takovém případě náleží zaměstnancům 100% průměrné mzdy, nebo platu. Zaměstnavatel může požádat stát o náhradu takto vynaložených prostředků do výše 80% takto vynaložených prostředků. Tisková zpráva MPSV k této informaci ZDE.
- Kdy jim zaměstnavatel nepřidělí práci z důvodu výpadku vstupů (suroviny, služby, dodávky apod.) – zaměstnanci náleží náhrada mzdy/platu ve výši 80% průměrného výdělku.
- Využívají nástroje ošetřování člena rodiny (OČR) – nejčastěji v souvislosti s uzavřením škol při péči o dítě mladší 13 let po celou dobu uzavření školy, příslušná škola předá ošetřující osobě formulář (nejčastěji se zasílá elektronicky), vyplněný formulář ošetřující předá zaměstnavateli – také je možno mailem, výše ošetřovného činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Bližší informace ZDE.
- Kdy se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne na pokračování práce z domova – nelze nařídit ze strany zaměstnavatele, jedná se o dohodu obou, bez dohody nemá toto opatření vliv na změny nároku na odměnu za práci.
- Obdobně se může zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout na změně časového rozvrhu práce (povinnost upozornit zaměstnance 14 dnů předem).
- Kdy zaměstnanci je zaměstnavatelem nařízena dovolená – měla by být oznámena zaměstnanci nejméně 14 předem, jinak je potřeba dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Bez dohody nelze nařídit dovolenou ze dne na den.
- Kdy dostávají výpověď pracovní smlouvy – v takovém případě mají možnost (občané ČR a EU) zjednodušené možnosti získání podpory v nezaměstnanosti (zjednodušená evidence pro registraci uchazeče). Ve většině krajů je možno registraci provést elektronicky.
V každém případě je vhodné obracet se v těchto záležitostech na odborovou organizaci, pokud v dané organizaci působí. Dohoda odborů se zaměstnavatelem, případně podmínky plynoucí z kolektivní smlouvy mohou podmínky upravit.
Aktuální informace k pracovně právním otázkám spojeným s koronavirem lze nalézt na stránkách MPSV ZDE.
Zaměstnanci se samozřejmě musejí řídit platnými předpisy. S účinností od 19.3. 2020 od 00:00 zakázala vláda ČR (na základě usnesení ze dne 18.3.2020) všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. To lze samozřejmě vztahovat také na pracoviště, zvláště, pokud se na něm nacházejí i další osoby.