Zpřesněný odhad ČSÚ potvrdil pokles české ekonomiky jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním srovnání. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 % a meziročně o 2,1 %. Pokles tvorby HPH byl nejvíce ovlivněn vývojem ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (-12,2 %). Pozitivní příspěvek k růstu zaznamenal především zpracovatelský průmysl s růstem HPH o 3,0 %, peněžnictví a pojišťovnictví (+6,1 %) a skupina odvětví veřejné správy, vzdělávání a zdravotní a sociální péče (+2,5 %).
Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním srovnání vzrostla o 1,6 %, meziročně klesla o 3,6 %. Méně se investovalo hlavně do nákupu dopravních prostředků a ostatních strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila začátkem roku +18,6 mld. Kč. Rostly především zásoby nedokončené produkce a hotových výrobků průmyslových podniků, čímž významně přispěly k růstu celkové tvorby hrubého kapitálu.
Průmyslová produkce v březnu reálně meziročně vzrostla o 14,9 %. Meziměsíčně byla vyšší o 3,2 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 23,0 %. Meziroční růst průmyslové produkce o bezmála 15 % je ovlivněn loňským omezením výroby kvůli nástupu pandemie.
V dubnu vzrostla průmyslová produkce o 1,9 % a vlivem loňského lockdownu meziročně o rekordních 55,1 %.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +25,3 procentního bodu, růst o 446,5 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +5,7 p. b., růst o 101,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +4,6 p. b., růst o 64,0 %). Pro zpracovatelský průmysl jako celek byl tak duben 2021 historicky nejsilnějším měsícem.
Po výrazném oživení se celková důvěra v ekonomiku v květnu opět meziměsíčně zvýšila a posílila na nejvyšší úroveň od konce roku 2017. Hodnocení současné poptávky se dále zlepšovalo. Tento trend trvá prakticky nepřetržitě od loňského léta. Růst výroby v příštích třech měsících avizoval, shodně jako v dubnu 2021, již každý šestý podnik. To se promítalo i do pozitivních výhledů v oblasti zaměstnanosti.
Zdroje