Nejsou lidi! A uchazeči z evidence Úřadu práce? Nepoužitelní! Klasický problém, tradiční odpověď personalistů. Je to ale skutečně tak? Jaké nástroje mohou firmy využít, aby si náročný proces adaptace nových zaměstnanců usnadnili? Mnoho možností nabízí například projekt FLEXI, díky kterému lze získat mzdový příspěvek na sdílené pracovní místo, mzdy a zapracování nových zaměstnanců a také pro udržení stávajících pracovníků v předdůchodovém věku.
Je to k něčemu?
Praktický příklad nám poskytli kolegové z Úřadu práce: Ve firmě zaměstnali pracovníka na pozici obráběč kovů. Ztracený případ. Absolvent bez praxe, nekomunikativní, bez snahy se něco naučit. Oblast jeho zájmu končila u obrazovky mobilního telefonu. V rámci realizace generačního tandemu mu byl přidělen zkušený pracovník s nelehkým úkolem zaškolit a začlenit nového zaměstnance. Zpočátku to šlo těžko. Již po 14 dnech sdělil zaměstnavatel Úřadu práce, že veškerá snaha je marná, nový zaměstnanec nekomunikuje a ani nepředstírá snahu plnit normy. Následovala intervence odborníka z ÚP a série pohovorů, po kterých zaměstnavatel vzhledem k účasti v projektu a z toho plynoucích příspěvků na mzdové náklady souhlasil, že to vydrží do konce zkušební doby. Brzy se ukázalo, že problém nebyl v oblasti pracovní činnosti, ale v oblasti motivace. Během tří měsíců si nový zaměstnanec vytvořil vztah se svým školitelem, začlenil se do kolektivu a do půl roku již s přehledem plnil předepsané normy. Zvykl si chodit do práce, našel zde nové přátele a práce ho začala bavit. Rok po ukončení tandemu pracuje k oboustranné spokojenosti dále v této firmě, a to v pracovním poměru na dobu neurčitou.
Co z toho plyne?
Zapracování nových zaměstnanců není vždy snadné, ale v dlouhodobém horizontu se trpělivost vyplatí, zvláště, pokud je možné se opřít o nové podpůrné programy Úřadu práce. Generační tandem představuje skvělou metodu, jak využít pracovních zkušeností současných pracovníků v předdůchodovém věku pro zaškolení nových pracovníků.
Co mohou zaměstnavatelé získat?
- Příspěvek na mzdu nových zaměstnanců, a to až do výše 15 200,- Kč měsíčně na jedno sdílené pracovní místo po dobu až 12 měsíců.
- V rámci generačního tandemu příspěvek na mzdové náklady školitele (stávajícího zaměstnance) za hodiny, které věnuje novému kolegovi při předávání svých pracovních zkušeností ve výši 24 000,- Kč měsíčně
- Příspěvek na mzdové náklady nově přijímaného zaměstnance na vyhrazené společensky účelné pracovní místo, a to až do výše 20 000,- Kč měsíčně.
Více informací a kontakty naleznete na webových stránkách projektu, nebo pište na email flexi@uradprace.cz. Podrobnosti vám sdělí také zaměstnanci Call centra ÚP ČR na bezplatné telefonní lince 800 77 99 00.