Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou v Plzeňském kraji budeme v letošním roce pravidelně realizovat stručné „bleskové“ průzkumy mezi našimi partnery s cílem zintenzivnit výměnu informací a zlepšit zaměření našich aktivit.
Jako první jsme na konci února realizovali průzkum zaměřený na dopady pandemie Covid-19 na personální a mzdovou politiku firem.
Do průzkumu se zapojilo 34 velkých zaměstnavatelů z Plzeňského kraje. Výsledky jsou v souladu se statistickými daty z trhu práce. Třetina zaměstnavatelů nadále udržuje současný počet zaměstnanců a další třetina plánuje zaměstnance nabírat. To platí zejména pro firmy ze zpracovatelského průmyslu. Pouze u třetiny tak došlo ke zkrácení pracovní doby, nebo k propouštění agenturních pracovníků. V rámci řízeného rozhovoru zástupci firem uváděli, že chtějí své profesionály udržet, neboť nemají jistotu, že by za propuštěné po pandemii na trhu práce našli adekvátní náhradu.
Podpůrné a kompenzační programy nemají dle 82 % respondentů na jejich personální politiku zásadní vliv.
V oblasti mzdové politiky a využívání benefitů je situace stabilizovaná. Necelá polovina respondentů mzdy ponechává na stejné úrovni a větší polovina dokonce hodlá mzdy zvyšovat, povětšinou o méně než 5 %. O více než 5% hodlá zvyšovat mzdy 12 % zaměstnavatelů. Benefity dosud omezilo pouze 15 % z dotazovaných zaměstnavatelů.
Nejvíce firmy zatěžují náklady na dočasnou pracovní neschopnost zaměstnanců včetně karantény. Tyto náklady se nezvýšily pouze u čtvrtiny respondentů, zatímco u poloviny se zvýšily o méně než 20 %, u 19% o více než 20% a u 6 % dokonce o více než 50%.
Zástupci firem upozorňují, že dopady v roce 2021 jsou naprosto odlišné od první vlny Covid-19 v minulém roce. Namísto propouštění a omezování výroby reagují urychlováním automatizace spojeným se vnikem pracovních míst. Zásadně firmy ovlivňuje snaha zajistit bezpečné prostředí mezi zaměstnanci a provoz výroby, aby nemuselo dojít k zastavení práce na projektech. Intenzivně tedy řeší roušky, respirátory, dezinfekce, cestování do zahraničí a případné testování zaměstnanců na covid-19 svépomocí. Za významné téma považují také očkování zaměstnanců.
Zdeněk Mužík z KHKvPK k průzkumu dodává: „Otázkou je, jak se tato situace bude vyvíjet v dalších měsících. Někteří partneři paktu se bleskového průzkumu nezúčastnili proto, že dlouhodobě nepovažují současný stav za udržitelný a nechtěli proto dávat zavádějící informace směřující do budoucnosti.“
Třetina respondentů průzkumu vyjádřila zájem o on-line setkání se zástupci dalších firem za účelem vzájemné výměny zkušeností nad tímto tématem. Setkání pro naše partnery ve spolupráci s Hospodářskou komorou plánujeme na konec března, kdy bude možné zhodnotit dopady aktuálně zaváděných opatření.
Budeme rádi za Vaše náměty a připomínky, které nám umožní zaměřit program setkání dle Vašich potřeb a představ.