Podíl nezaměstnaných v listopadu stagnoval na 2,7 %, počet neobsazených pracovních nepatrně klenul.
Počet uchazečů o zaměstnání meziměsíčně stoupl o 167osob. Podíl nezaměstnaných osob pokračoval ve stagnaci na 2,7 %. Aktuálně Úřad práce eviduje 11 204 osob. Nově zaevidováno bylo 2 059 osob, zatímco 1 892 uchazečů z evidence odešlo.
Mírný meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán v pěti okresech, nejvíce v okrese Klatovy. Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán ve dvou okresech, a to v okresech Tachov a Plzeň-město. Nejnižší nezaměstnanost vykazuje v rámci kraje okres Plzeň-jih s 2 %, nejvyšší okres Rokycany s 3,3 %.
Stejně jako v Plzeňském kraji i ve většině ostatních krajů nezaměstnanost stagnovala, pouze ve 4 krajích se zvýšila o 0,1 p. b. Rovněž podíl nezaměstnaných v České republice tak stagnoval na 3,5 %. Plzeňský kraj kraji v mezikrajském srovnání dále drží sdílené 4.-5. místo, přičemž za Pardubickým krajem, který je dlouhodobě v čele této tabulky zaostává jen o 0,2 p. b. Na opačném konci tabulky se dlouhodobě nachází Ústecký kraj s 5,3 %.
Počet hlášených volných pracovních míst se po výrazném poklesu v prvním pololetí již snižuje jen mírně. Oproti minulému měsíci se snížil pouze o 49 na m 21 963 volných pracovních míst. To je stále dvojnásobek počtu uchazečů o zaměstnání, ale nejméně za posledních 5 let (od prosince 2017). Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru 0,5 uchazeče. Tachov, který byl dlouhodobě okresem s nejvyšším napětím na trhu práce je s hodnotou 0,3 již čtvrtý po Praze – východ, Mladé Boleslavy a Českém Krumlově. V první desítce okresů s nejvyšším napětím trhu práce jsou také okresy Plzeň-jih a Plzeň-město a obdobné hodnoty (dvě volná místa na jednoho uchazeče o zaměstnání) vykazuje také okres Domažlice.
Z celkového počtu volných pracovních míst bylo 5 419 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 16 544 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.
Zdroj: