Jednou z výhod digitalizace příjímacího řízení na střední školy je rychlost zpracování dat a možnost jejich vizualizace. Na stránkách ČŠI Vzdělávání v datech tak již nyní můžeme porovnat počet přihlášek, které byly uchazeči podány s nabízenou kapacitou jednotlivých oborů konkrétní středních škol.
Na to, kolik žáků skutečně nastoupí na jednotlivé obory si ještě musíme počkat. Data budeme pozorně analyzovat v podrobném členění a delších časových řadách. Již nyní se můžeme podívat na některé zajímavé údaje, které si sami můžete podrobněji prohlédnout a filtrovat v Power BI za jednotlivé kraje ZDE, případně přímo za jednotlivé školy ZDE.
Kapacita škol je dostatečná
Do škol nastupuje jeden z demograficky nejsilnějších ročníků za poslední roky. V Plzeňském kraji bylo podáno celkem 23 430 přihlášek do všech oborů vzdělání. Uchazeči podali celkem 8781 přihlášek s prioritou 1, přičemž nabízená kapacita pro uchazeče na středních školách činila 9031 míst, včetně víceletých gymnázií a nástaveb. Zájem žáků samozřejmě nebyl všude stejný. Výrazně se lišil co do lokality i oborů, přičemž na mnoha školách byl počet přihlášek oproti kapacitě velmi výrazný. Podíl počtu přihlášek vůči dostupné kapacitě oborů ukazuje „index zájmu“. Školy s nejvyšším indexem zájmu sídlí bez výjimky v Plzni.
Jaké obory táhnou?
Vůbec nejvyšší procento zájmu projevili uchazeči o obor Kosmetické služby na ISŠ živnostenské, kam na 30 nabízených míst podalo přihlášku 206 uchazečů, z toho 68 s prioritou 1. Celkový zájem o obor byl v kraji šestkrát vyšší než dostupná kapacita.
Velký zájem projevili uchazeči také o obor Ekonomika a podnikání se zaměřením na Cestovní ruch (203 přihlášených pro 30 nabízených míst, z toho 83 s prioritou 1,) na Střední škole obchodu, užitého umění a designu v Plzni a o obor Pedagogické lyceum se zaměřením na tělesnou výchovu na Střední průmyslové škole strojnické a Střední odborné škole profesora Švejcara, Plzeň (celkem 160 přihlášených pro 30 nabízených míst, z toho 80 s prioritou 1).
Největší počet přihlášek odevzdali uchazeči na obor Obchodní akademie v Plzni (459 přihlášených na 150 nabízených míst, z toho 153 s prioritou 1).
Z učebních oborů byl stejně jako v minulém roce největší zájem o obor Mechanik opravář motorových vozidel na SPŠ dopravní (celkem přihlášených 273 pro 60 nabízených míst, z toho 103 přihlášených s prioritou 1).
Táhnou také řemesla, a to opět zejména v Plzni. Na obor Truhlář na SOU stavebním v Plzni se přihlásilo na 36 nabízených míst přihlásilo 143 žáků (54 přihlášených s prioritou 1) a na obor Instalatér pro stejný počet míst 120 přihlášených (z toho 46 s prioritou 1).
Elektrotechnickým a IT oborům se daří
Z pohledu potřeb trhu práce jsou klíčové elektrotechnické a IT obory, jejichž potřeba narůstá spolu s postupující automatizací a robotizací. Pozitivní zprávou je proto velký zájem o tyto obory, a to nejen v Plzni. Největší zájem byl o obor Elektrikář (slaboproud i silnoproud) na SOU elektrotechnickém v Plzni (celkem 317 přihlášených pro 90 nabízených míst, z toho 84 s prioritou 1), ale zájem o tyto obory převyšující nabídku byl i v Tachově nebo ve Stodu. Velký zájem byl také o maturitní Elektrotechniku, na kterou se hlásilo 538 žáků přičemž dostupných bylo 298 míst. Na SPŠ elektrotechnické v Plzni se na 60 míst pro zaměření Elektrotechnika přihlásilo 162 žáků (z toho 61 s prioritou 1).
Ještě větší zájem byl o Informační technologie, kde na 408 míst připadalo 1192 přihlášek (z toho 438 s prioritou 1). Například na nově zavedený obor na Střední škole informatiky a finančních služeb v Plzni se specializacemi na grafiku, datovou analytiku, kyberbezpečnost, nebo programování, který nabízel 60 míst se přihlásilo 239 žáků
Strojírenství – blýská se na lepší časy?
V posledních letech jsme mohli sledovat propad zájmu o strojírenské obory. První data naznačují, že situace by se zde mohla zlepšit. Například na maturitní obor Strojírenství s kapacitou 110 míst se přihlásilo 259 žáků (z toho 99 s prioritou 1), což představuje s velkým odstupem největší zájem o tento obor v rámci celé ČR. Více než 3,5 x více žáků než činní kapacita se hlásilo na obor Mechanik strojů a zařízení (opět nejvíce v republice), naopak slabší byl obor Mechanik seřizovač, kam se hlásilo 173 žáků na 146 míst, přičemž 53 s prioritou 1. Na obor učební Obráběč kovů bylo podáno 253 přihlášek na 170 míst, z toho 63 s prioritou a obdobný zájem byl i o obor Strojní mechanik (276 přihlášek na 170 míst, z toho 56 s prioritou 1).