Podíl nezaměstnaných osob se v březnu opět mírně snížil – na 2,9 %, počet neobsazených pracovních míst klesl oproti minulému měsíci také jen nepatrně – o 1,7%.
Počet uchazečů o zaměstnání meziměsíčně poklesl o 630 osob. Podíl nezaměstnaných osob se tak snížil o 0,1 p. b. na 2,9 %. Aktuálně Úřad práce eviduje 11 729 osob. Nově zaevidováno bylo 1 790 osob, naopak 2 420 uchazečů z evidence odešlo.
Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán ve všech sedmi okresech, nejvíce v okresech Klatovy (- 10 %) a Domažlice (- 6,5 %). Meziměsíční nárůst nezaměstnaných tak nebyl v březnu zaznamenán v žádném z okresů Plzeňského kraje.
Pokles v Plzeňském kraji se pohyboval v rozsahu od – 0,4 % (Klatovy), přes – 0,2 % (Domažlice, Plzeň – sever a Tachov) do – 0,1 % (Plzeň – jih, Plzeň – město a Rokycany).
Stejně jako v Plzeňském kraji i ve většině ostatních krajů se nezaměstnanost v březnu mírně snížila. Plzeňský kraj se v mezikrajském srovnání nachází na 1.- 3. místě spolu se Zlínským a Pardubických krajem s mírou nezaměstnanosti ve výši 2,9 %. Následují Jihočeský a kraj Vysočina s hodnotou 3,0%. Praha se umístila na 6. místě s hodnotou 3,1 %. Na opačném konci tabulky se dlouhodobě nachází Ústecký kraj s 5,7 %. Podíl nezaměstnaných v České republice klesl oproti minulému měsíci o 0,2 % na hodnotu 3,7 %.
Počet nahlášených volných pracovních míst postupně pomalu klesá. Oproti minulému měsíci se jejich počet snížil o 338 na celkových 19 264 míst. To je sice stále cca 1,6ti násobek počtu uchazečů o zaměstnání, ale nejméně za posledních 5 let. Na jedno volné pracovní místo tak připadá stejně jako v minulém měsíci v průměru 0,6 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Rokycany (1 uchazeč) a Plzeň – sever (0,9 uchazeče). Naopak nejméně (0,4 uchazeče) na 1 volné pracovní místo připadá v okrese Tachov.
Z celkového počtu volných pracovních míst bylo 4 797 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 14 467 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí
Zdroj: