Dlouhodobým cílem Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje je „Vzdělaná a motivovaná pracovní síla v Plzeňském kraji“. Dosažení tohoto cíle se neobejde bez spolupráce s klíčovými zaměstnavateli, čehož si je dobře vědomo i vedení Plzeňského kraje, které se rozhodlo přispět k prohloubení spolupráce v rámci této platformy návštěvou klíčových zaměstnavatelů v Plzeňském kraji a jednáním o konkrétních aktivitách. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a jeho tým navštívil v červnu firmy Doosan Škoda Power, Borgers CS, GRAMMER CZ, Gerresheimer Horsovsky Tyn, DIOSS NÝŘANY, LASSELSBERGER a ŠKODA TRANSPORTATION. Tyto firmy reprezentují různé části regionu i obory průmyslu. Kromě významu pro hospodářství je všechny spojuje společenská odpovědnost a zájem spolupracovat s Plzeňském krajem na řešení nejvýznamnějších problémů spojených se vzděláváním a zaměstnaností. Konkrétní spolupráce bude dále probíhat v rámci platformy Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. V návštěvách budeme pokračovat na podzim.
Společné řešení problémů Plzeňského kraje
Plzeňský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil. Počet neobsazených pracovních míst zde dlouhodobě převyšuje počet uchazečů o zaměstnaní. Problémem je i struktura pracovních míst, kdy na trhu práce byla kromě technicky vzdělaných odborníků žádána nekvalifikovaná pracovní síla, což bylo spojeno s neřízeným příchodem levné pracovní síly ze zahraničí. Dlouhodobý nedostatek pracovních sil, ale i epidemie Covid-19 značně urychlili automatizaci a robotizaci, což je spojeno s požadavky na zcela nové znalosti, dovednosti a kompetence zaměstnanců.
Pakt zaměstnanosti je platformou, která pomáhá Plzeňskému kraji na tyto problémy konkrétními aktivitami reagovat, a to na základě průběžného monitoringu i predikce potřeb trhu práce.
Inovace vzdělávání
V současné době se zabýváme přizpůsobováním obsahu vzdělávání měnícím se potřebám trhu práce v související s Průmyslovou revolucí 4.0. Na konci roku 2021 jsme ve spolupráci s odborníky z praxe zpracovali podklady pro aktualizaci učebních osnov oborů, na které mají tyto změny dle našich průzkumů největší dopad. Aktuálně pomáháme školám, aby tyto změny uvedli do praxe. Na začátku roku proběhli schůzky ve školách, kde jsme zjišťovali, jaké bariéry zavedení změn do praxe brání. Jako zásadní se kromě investic do vybavení a zvyšování kvalifikace pedagogů ukázala spolupráce s firmami. Školy se potýkají s nedostatkem učitelů odborných předmětů a mistrů odborného výcviku. Proto by ocenily zejména zapojení odborníků z praxe do výuky odborných předmětů a posílení praktické výuky na moderních pracovištích přímo ve firmách. Toto téma proto rezonovalo ve všech navštívených firmách, z nichž většina se do procesu inovací školních vzdělávacích programů zapojila.
Kompetenční centrum pro Průmysl 4.0
K adaptaci na měnící potřeby trhu práce by mohla významně napomoci další z aktivit, jejíž koncept je na platformě Paktu zaměstnanosti připravován. Jedná se „Kompetenční centrum pro Průmysl 4.0“, moderně vybavené vzdělávací centrum zaměřené na robotizaci a automatizaci. V podstatě by se mělo jednat o sdílenou infrastrukturu v podobě výukové továrny pro simulaci Průmyslu 4.0 (mechatronika, automatizace, robotika, CNC, PLC, IoT), která by sloužila pro výuku žáků, zvyšování kvalifikací pedagogů, ale také pro rekvalifikace či firemní vzdělávání. I téma dalšího vzdělávání a adaptace stávajících zaměstnanců na technologické trendy bylo jedním z témat, které zaměstnavatele zajímalo.
Propagace techniky a marketing perspektivních oborů
Výše uvedená témata úzce souvisí se zvyšováním zájmu o technické obory a marketing nových oborů „budoucnosti“ jako je mechatronika či robotika. Právě nedostatek žáků v technických oborech byl problémem, který nejhlasitěji rezonoval ve všech firmách. Do roku 2020 počet žáků SŠ klesal, přesto se i díky aktivitám Plzeňského kraje podařilo zastavit propad zájmu o technické obory. Jejich počet však firmám zdaleka nestačí. Dle naší projekce přibude mezi lety 2019/20 a 2026/27 v kraji 6,0 tis. žáků (+29 %), většina z toho Plzni. To je obrovská šance, pro nasměrování žáků na obory, které jsou pro region klíčové. Tématem jednání s firmami byl proto i společný marketing těchto oborů, jelikož žáci a jejich rodiče nemají dostatek relevantních informací, jsou zatíženi stereotypy vůči klasickým technickým oborům a pod novými obory jako je mechatronika si často nedokážou nic představit.
Integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce
S oblastí vzdělávání úzce souvisí také integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce a i tuto problematiku zaměstnavatelé intenzivně řeší. Společným cílem Plzeňského kraje i zaměstnavatelů je poskytnout podporu a vzdělávání osobám, které chtějí v regionu zůstat a pomoci jim využít naplno jejich kvalifikaci a potenciál. I toto je jedna z cest, jak řešit nedostatek pracovních sil v některých klíčových oborech. V této oblasti spolupracujeme i se sousedním Bavorskem. Například ve středu 22.6. se uskutečnila studijní cesta do Regensburgu, kde jsme hledali možnosti, jak usnadnit uznávání kvalifikací a zapojit uprchlíky do odborného vzdělávání.