Ve čtvrtek 9. a pátek 10. června se uskutečnilo celorepublikové setkání teritoriálních paktů zaměstnanosti. Letošní setkání se uskutečnilo v Chebu v režii Karlovarského paktu zaměstnanosti a bylo nabité informacemi a inspirací.
Pakty zaměstnanosti působí ve všech krajích, byť na různém půdorysu a s různým zaměřením. To hlavní mají ale společné – řešení regionálních problémů spojených se zaměstnaností a trhem práce, což se projevuje i v zaměření jejich aktivit. Setkání paktů nicméně neslouží jen k vzájemné informovanosti a sdílení příkladů dobré praxe, ale také ke koordinaci postupu vůči nadregionálním výzvám a hledání možností na systémovou podporu aktivit.
Významným bodem programu tak bylo vystoupení zástupkyň MPSV, které informovaly o připravovaných výzvách OPZ+, prioritách programu a možnostech financování konkrétních aktivit. Zaměstnavatelé se tak mohou těšit na několik dotačních příležitostí na zvyšování kvalifikace zaměstnanců, ať už cestou individuálních projektů či projektů zastřešujících svazů a hospodářských komor. Výrazný zdroj na přizpůsobování kvalifikace zaměstnanců vzhledem k postupující digitalizaci a automatizaci přinese komponenta Národního plánu obnovy. Na příští rok se chystá zvláštní výzva pro pakty zaměstnanosti, kterou v Plzeňském kraji plánujeme využít na systémový projekt pro řešení problematiky předčasných odchodů ze vzdělávání.
Základ pro přímou práci s cílovými skupinami by mělo být analytické poznání problematiky, ideálně s výhledem do budoucnosti a vazbou na predikaci potřeb trhu práce. Pakty zaměstnanosti se proto dlouhodobě podílí na realizaci systémového projektu Kompas, který takovéto predikční modely vyvíjí (viz Predikce trhu práce – Kompas (predikcetrhuprace.cz). Informace o dalším pokračování projektu proto nemohly na programu chybět, stejně jako diskuse nad možnostmi, jak na něj navázat směrem k co nejširší praktické využitelnosti. Jednu z možných cest představují také weby zaměřené na kariérové poradenství, které v krajích postupně vznikají.
Velkou výzvu pro všechny představuje integrace uprchlíků z Ukrajiny. Plzeňský kraj patří k nejpostiženějším regionům, inspirativní tak byly informace o způsobech zapojení paktů do řešení problematiky v jiných krajích, které využijeme při přípravě integrovaného projektu v rámci Plzeňské aglomerace.
Tradiční téma představuje podpora technického vzdělávání a spolupráce škol a firem. Aktivity zaměřené na tuto oblast realizují ve všech krajích. Program setkání uzavřela prezentace viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy zaměřená na posílení prvků duálního vzdělávání v legislativní oblasti a aktuální stav zapracování ideového návrhu odpovědnými orgány. Rovněž tuto iniciativu pozorně sledujeme a připomínkujeme se zapojením partnerů.
Věříme, že podněty ze setkání se podaří přetavit do hmatatelných projektů a aktivit a těším se na příští rok, kdy nás bude hostit Vysočina.