V lednu zveřejnil Český statistický úřad první výsledky sčítání. Nyní jsou k dispozici data v podrobnějším členění – až do úrovně obcí. Podívali jsme se blíže na to, jak si vedou jednotlivé okresy Plzeňského kraje v základních charakteristikách obyvatelstva, jakými jsou např. vývoj počtu obyvatel, věk, vzdělání či státní občanství?
V porovnání výsledků sčítání 2011 a 2021 byl Plzeňský kraj jednoznačně vyhodnocen jako 4. nejrychleji rostoucí v mezikrajském srovnání.
Na úrovni okresů je však situace velmi rozdílná. V celkem 5 okresech Plzeňského kraje byl mezi lety 2011 a 2021 zaznamenán nárůst počtu obyvatel, v příměstských okresech Plzeň-jih (+11 %, 4. nejrychlejší růst v ČR), a Plzeň-sever (+ 7 %, 8. nejrychlejší růst ze 77 okresů ČR) dokonce jeden z nejintenzivnějších v rámci ČR. Pouze ve dvou okresech kraje – v okrese Domažlice a Klatovy – byl zaznamenán úbytek počtu obyvatel. V okrese Domažlice byl propad počtu obyvatel největší v rámci srovnávaných okresů ČR (-10 %).
Počty obyvatel podle okresů Plzeňského kraje včetně jejich změn znázorňuje graf 1.
Vzdělání
Z pohledu patnáctiletých a starších obyvatel s vysokoškolským vzděláním Plzeňský kraj příliš jako celek nevyniká (až 8. místo). Nejlépe z kraje je na tom okres Plzeň-město (22,6 % obyvatel s VŠ vzděláním), který zaujímá 5. místo mezi okresy ČR. Ostatní okresy Plzeňského kraje se však nachází až v druhé polovině okresů ČR. Nejméně vysokoškoláků v rámci okresů ČR mají okresy Sokolov (8,2 %) a Tachov (8,7 %).
Největší podíl osob se středním vzděláním s maturitou žije v okrese Plzeň-město (35,7 %), Hradec Králové (35,6 %) a Praha-východ (35,4 %), v okrese Tachov dosahoval tento podíl pouze 30 %, opět jeden z nejnižších v rámci ČR.
Průměrný věk obyvatel v Plzeňském kraji dosahoval 43 let, což řadilo kraj na 7. místo.
Nejmladší věkovou strukturu v kraji má okres Tachov (42,2 let, 14. nejmladší okres ČR), naopak druhým nejstarším okresem v ČR z hlediska průměrného věku se stal okres Klatovy (44,4 let).
Státní občanství
Podíl cizinců byl v Plzeňském kraji 2. největší po Praze a tvořil téměř 6 %.
V rámci meziokresního srovnání je mezi cizinci jasně nejoblíbenější naše hlavní město Praha (13,6 % obyvatel). S velkým odstupem pak následují okresy Plzeň-město s 8,6 %, Mladá Boleslav (8,4 %) a Tachov (8,0 %). Také ostatní okresy v Plzeňském kraji se pohybují v první polovině okresů ČR podle podílu cizinců. Nejméně bylo evidovaných cizinců v okrese Plzeň-sever (2,8 %).
Podíl cizinců podle okresů Plzeňského kraje ukazuje graf 2.
Podle státního občanství žilo v rámci Plzeňského kraje nejvíce Ukrajinců, Slováků a občanů z Vietnamu.
Všechny výše uvedené údaje byly čerpány z Veřejné databáze ČSÚ.