V činnostech spojených s přizpůsobováním vzdělávání potřebám praxe v souvislosti s Průmyslem 4.0 se posunujeme do další fáze.
V úterý 12.10. se uskutečnil Kulatý stůl „Obory pro automatizaci a robotiku“, kterého se zúčastnilo přes 40 zástupců škol, firem a odborníků z dalších institucí. Setkání bylo vedeno v čistě praktické rovině a směřováno ke konkrétním výstupům. Účastníci se seznámili s hlavními závěry analýzy, která vznikla na základě průzkumu ve firmách jako podklad pro rozhodování Plzeňského kraje (psali jsme ZDE). Následně proběhla diskuse k připravovaným změnám na školách, které tyto trendy spojené s automatizací a robotizací reflektují ve své vzdělávací nabídce. Připravované změny se týkají kvantity (posílení elektrotechnických oborů, mechatroniky a IT oborů), ale také kvality, tedy vzdělávacích programů škol (ŠVP), obsahu předmětů a praktické spolupráce se zaměstnavateli.
A právě oblasti kvality se týkala hlavní část programu akce. Inovace školních vzdělávacích programů a zejména jejich praktická realizace se neobejde bez úzké spolupráce škol a firem. V rámci kulatého stolu za tímto účelem vznikly čtyři pracovní skupiny pro obory, které byly v souvislosti s automatizací a robotizací identifikovány jako nejzásadnější.
Ustanovené pracovní skupiny jsou následující:
- Elektromechanika a elektrotechnika
- Mechanik seřizovač
- Mechatronika
- Informační technologie
Jádro těchto pracovních skupiny tvoří školy, které tyto obory nabízí, či nově budou nabízet a firmy, které jsou ochotné se na tvorbě či úpravě ŠVP podílet. Jsme moc rádi, že se do těchto pracovních skupin zapojili nejvýznamnější zaměstnavatelé z Plzeňského kraje, kteří zároveň deklarovali ochotu spolupracovat na další činnostech, které umožní tyto změny uvést v život. Jedná se o firmy:
Daikin Industries Czech Republic s.r.o.; Doosan Škoda Power s.r.o.; Gerresheimer Horšovský Týn spol. s r.o.; MD ELEKTRONIK spol. s r. o.; LASSELSBERGER, s.r.o.; Murr CZ, s.r.o.; RSF Elektronik spol. s r.o.; ŠKODA ELECTRIC a.s. Firmy z Tachovska se zapojí prostřednictví Sdružení pro rozvoj technického odborného vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů v regionu Tachov (TEO). Všem firmám moc děkujeme a doufáme, že se podaří do tohoto praktického a oboustranně přínosného procesu zapojit další firmy z Plzeňského kraje.
V rámci dalšího postupu převedeme dosud získané požadavky zaměstnavatelů na kompetence pracovních pozic do návrhů aktualizace ŠVP vybraných studijních oborů a tyto návrhy projednáme v pracovních skupinách. Na základě této společné oponentury zpracují jednotlivé SŠ aktualizace svých ŠVP a identifikují možné problémy při zavedení do výuky. Návrhy na aktualizace a identifikované potřeby budou projednány v rámci pracovních skupin, výsledky shrnuty na dalším kulatém stole a implementovány na školách.