Robotizace a automatizace. Pojmy stále častěji skloňované, procesy se značnými dopady na zaměstnanost. Důraz na produktivitu práce a efektivitu výroby z nich učinil klíčové faktory pro udržení konkurenceschopnosti v rámci globální ekonomiky. ČSÚ v lednu 2021 zveřejnil analýzu Využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru, která ukazuje, že roboti se již vyskytují ve třetině velkých českých firem a zapojují se nejčastěji do automatizovaných výrobních činností. Většinou se jedná o průmyslové manipulátory fungující jako robotická ramena s pevnou základnou, tedy o stroje s programovatelným řídicím systémem (více viz Analýza ČSÚ).
Akceleraci změn i v Plzeňském kraji dlouhodobě živí nedostatek pracovních sil a vysoké mzdové náklady na ně, ale zcela novou dynamiku do tohoto procesu vnesla pandemie covidu-19. Stále více firem nyní vnímá investice do robotizace průmyslových provozů jako ekonomicky výhodné, ba nezbytná řešení. Kolaborativní roboti, autonomní roboti, továrna v mobilu…
Roboti dokážou zvládnout řadu operací lépe a rychleji než člověk, což však nutně nemusí znamenat, že roboti lidem berou práci. Na jedno robotické místo může naopak vzniknout i několik nových pozic pro lidi, kteří se tak mohou místo rutinních monotónních činností věnovat práci s vyšší přidanou hodnotou. Nejrůznější studie strategie dlouhodobě mluví o tom, že bude potřeba méně operátorů, ale o to více programátorů a integrátorů robotů. Nyní se ukazuje, že nikoli výhledově, ale již nyní. Teď!
Naši partneři nás stále častěji upozorňují na nutnost vzniku nových oborů a oborových specializací, které tyto změny potřeb zaměstnavatelů budou náležitě reflektovat. Máme i konkrétní požadavky na spolupráci se školami. Tento proces se neobejde bez zásadního posílení zapojení firem do aktualizace a tvorby ŠVP a mezioborového přístupu. Nezbytná bude také odborná spolupráce mezi pedagogy a odborníky z praxe. Již nyní je zřejmé, že rychlost změn si kromě patřičné reakce počátečního vzdělávání vynutí také posílení kapacit pro další vzdělávání zaměstnanců přímo ve firmách.
Ve spolupráci s odborem školství a středními školami se požadavkům našich partnerů intenzivně věnujeme a prověřujeme možnosti, jak na ně reagovat. Shodu nad konkrétními kroky, které společně na úrovni Plzeňského kraje podnikneme, budeme hledat na oborovém kulatém stolu, který aktuálně připravujeme.