Na Krajském úřadě Plzeňského kraje se ve středu 16.9.2020 uskutečnil v rámci mezinárodního projektu Arrival Regions seminář Integrace cizinců na trhu práce.
Cílem setkání bylo představit současné služby zaměřené na práci s cizinci v Plzeňském kraji a společně hledat možné synergie pro optimalizaci činností a koordinovaný přístup k problematice. Setkání se zúčastnili zástupci institucí, kteří se integrací cizinců zabývají, ale také zástupci vzdělávacích institucí, zaměstnavatelů a obcí. Účastníci se seznámili s projektem Arrival regions, který v rámci mezinárodní spolupráce realizuje Západočeská univerzita v Plzni a činností Koordinačního centra integračních aktivit, které bylo jako pilotní projektová aktivita zřízeno v Boru u Tachova. Uvedení do problematiky obstaral Pavel Beneš na základě statistických dat, které shromažďuje Observatoř zaměstnanosti při TPZ PK.
Problematika byla představena z několika úhlů. Aktivity zaměřené na podporu internacionalizace univerzity a výzkumných organizací přestavil Tomáš Raboch, který se touto oblastí zabývá v rámci projektu Smart Akcelerátor II. Na jeho vystoupení navázal Josef Urban z Centra lidských zdrojů Plzeňského kraje, které se primárně zaměřuje na služby pro kvalifikované pracovníky.
Tomáš Pfeifer z Centra na podporu integrace cizinců Plzeň a Klára Zachová z Poradny pro cizince při Diecézní charitě Plzeň představili služby, které nabízejí, kapacity, kterými disponují a potřeby cílových skupin mezi nimiž dominují cizinci s nízkou kvalifikací zaměstnaní prostřednictvím agentur práce.
Potvrdilo se, že důsledky epidemie Covid-19 se na trhu práce v oblasti zaměstnávání cizinců dosud zásadně neprojevily. Největší zájem je nadále o poradenství a kurzy českého jazyka. Největší překážku integrace představuje nedostatek vhodného ubytování a legislativní ošetření agenturního zaměstnávání. Největší prostor pro optimalizaci spolupráci se ukázal být ve sdílení kapacit jednotlivých institucí, zejména v oblasti kurzů českého jazyka a vzájemné propagaci nabízených aktivit.