V roce 2018 v Plzeňském kraji úspěšně ukončilo studium téměř 4000 žáků středních škol a 1300 studentů škol vysokých. Jejich počty po dlouhodobém poklesu začínají pomalu stoupat a najdou se i obory, kde je studujících víc než kdy dřív.
Ve čtvrtek 24.10. se v Plzni sešlo přes 40 partnerů Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje, aby společně diskutovali nad výsledky analýzy, kterou zpracovala Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje. „Úkolem Paktu je shromažďovat poznatky týkají se zaměstnanosti, tyto poznatky následně analyzovat a iniciovat opatření na řešení zjištěných problémů“ říká ředitel RRA PK Filip Uhlík s tím, že právě oblast vzdělání je zásadní podmínkou pro rozvoj lidského kapitálu v regionu.
Zásadní proměnou, která ovlivňuje počet absolventů je demografický vývoj. „Mezi 2010 a 2018 se počet absolventů SŠ snížil více než o třetinu, do roku 2023 bude opět pomalu narůstat, následovat ovšem bude další dlouhodobý pokles“ říká hlavní analytik Paktu zaměstnanosti Pavel Beneš. Navzdory negativnímu demografickému vývoji se podařilo zastavit propad zájmu o technické obory, což svědčí o efektivitě aktivit, které na podporu techniky a řemesel vyvíjí Plzeňský kraj. Nadále pokračuje pokles zájmu o stavebnictví a službové obory. Zásadní úbytek u učebních oborů zaznamenal Truhlář, Zedník a Kadeřník. U oborů maturitních nejvíce rostly skupiny oborů informační technologie, zatímco největší pokles postihl obory Stavebnictví a Sociální činnost.
V mezikrajském srovnání patří Plzeňský kraj k regionu s nejvyšším podílem absolventů odborných škol s maturitou, zatímco počet absolventů gymnázií je zde vůbec nejnižší v republice. Velkým problémem je vysoký počet předčasných odchodů ze vzdělávání, což je další z témat, které Pakt zaměstnanosti aktuálně řeší.
S výrazným úbytkem studentů se musela vypořádat Západočeská univerzita v Plzni, kde se počet absolventů mezi lety 2010 a 2018 snížil o 39 %. Kromě demografie se negativně projevilo nastavení systému financován, který značně znevýhodňuje regionální vysoké školy. Největší postihl fakultu pedagogickou, což je alarmující vzhledem k nepříznivé věkové struktuře pedagogů. Nových učitelů je tak podstatně méně než učitelů odcházejících do důchodu.
Vzhledem k nesouladu struktury absolventů a potřeb trhu práce se diskuse na semináři týkala zejména možností, jak nedostatek absolventů vybraných oborů řešit. U středních škol může být jednou z cest integrace příbuzných oborů, což se v minulosti osvědčilo a některé obory pomohlo zachránit před zrušením. Aktuálně Plzeňský kraj usiluje o schválení integrace oborů pokrývač a klempíř, nicméně tato snaha naráží na nepružnost ministerstva školství.
U Západočeské univerzity by podle účastníků pomohlo zlepšení spolupráce se středními školami, marketing zaměřený na studenty a vědecké pracovníky z ČR i zahraničí, ale také zvyšování atraktivity prostředí města Plzně a okolí. „Univerzita má pro ekonomický rozvoj našeho vývoj regionu zásadní význam. Vnímáme to jako impuls pro to, abychom společně realizovali takové projekty, které pomohou atraktivitu ZČU zvýšit. Je to v společném zájmu nejen univerzity, ale i zaměstnavatelů“ uzavírá Filip Uhlík.
Podněty od partnerů budou zohledněny ve finální verzi analýzy, která bude po dokončení (prosinec 2019) všem partnerům k dispozici na partnerské části webu, kde již nyní naleznou prezentaci ze semináře (přístup pro partnery ZDE).