Za posledních deset let soukromé podniky ušetřily díky odečtu výdajů na výzkum a vývoj na daních v souhrnu 19,2 mld. Kč. Od roku 2005 kontinuálně rostl počet podniků, které začaly využívat tuto novinku, avšak v roce 2016 přišel zlom. Jejich počet začal klesat.
Podle očekávání pochází nejvíce soukromých podniků (318) uplatňujících daňovou podporu VaV z hlavního města Prahy. Zde si podniky odečetly výdaje v objemu 3,8 mld. Kč a získaly tak nepřímou podporu ve výši 717 mil. Kč.
Plzeňský kraj skončil z pohledu počtu podniků až na 10 místě (42 podniků) a z pohledu objemu financí na 8. místě, když si místní podniky odečetly 127 mil. Kč. V porovnání s ostatními kraji se pozice Plzeňského kraje zhoršuje – ještě v letech 2013 a 2014 obsadil Plzeňský kraj mezi regionu čtvrtou příčku, v roce 2015 byl co do objemu financí pátý.
Ve využívání daňové podpory VaV jsou více než podniky pod zahraniční kontrolou aktivnější domácí podniky. Z hlediska odečtených výdajů a získané veřejné podpory byla situace opačná. Na jeden zahraniční podnik připadla v průměru podpora ve výši rovných pěti milionů korun, u domácích podniků to bylo pětkrát méně. V roce 2017 spadalo nejvíce podniků s přiznanou nepřímou veřejnou podporou do zpracovatelského průmyslu, nejvyšší objem výdajů na VaV ale uplatnily podniky v průmyslu automobilovém.
Zdroj: ČSÚ (10.4.2019): Nepřímá veřejná podpora výzkumu a vývoje – 2017